О. Вілкул на зустрічі з представниками Верховного комісара ООН: «Для Кривого Рогу завжди була і є основною соціальна підтримка жителів – цей підхід і в організації допомоги переселенцям, яких ми вважаємо «новими криворіжцями»»
На зустрічі учасники обговорили концепцію проведення Форуму міст солідарності на базі Кривого Рогу, буде запрошено міста, які прийняли переселенців. Кривий Ріг на ньому презентує власний кейс практик.
Кривий Ріг прийняв більше 18 тисяч внутрішньо-переміщених осіб, всі вони були охоплені Міською програмою соціального захисту.
16 лютого у виконкомі Криворізької міської ради відбулася зустріч представників Управління Верховного Комісара у справах біженців Організації Об’єднаних націй в Україні з керівництвом міста та громадськими організаціями Кривого Рогу, які займаються питаннями підтримки внутрішньо-переміщених осіб.
Голова Громадської ради при виконкомі міськради Олександр Вілкул підкреслив: «Для нас – велика честь, що саме досвід Кривого Рогу по роботі та підтримці, як ми говоримо, «нових криворіжців» визнано одним із кращих. Ми пройшли певний шлях до цього, нам довелось вчитися та орієнтуватися в абсолютно нових умовах сьогодення. Кривий Ріг належить до п’ятірки областей, які прийняли найбільшу кількість внутрішніх переселенців. І до всіх ми поставилися з розумінням і зробили все, щоб підтримати у складний для людей час. Кривий Ріг прийняв 18 тисяч переселенців, які, фактично, стали «новими криворіжцями». Це не тягар для нас, а ресурс – у нас працюють прекрасні лікарі у кардіоцентрі, є багато чудових людей, які «знайшли» себе у Кривому Розі та працюють у різних сферах. У нас інтеграція проходить добре, і ми готові ділитися досвідом по роботі з переселенцями», – підкреслив Олександр Вілкул.
У Кривому Розі діє найбільша в Україні комплексна програма соціального захисту жителів. Вона передбачає понад 30 різних видів виплат, у тому числі, громадянам зі статусом внутрішньо переміщених осіб. На рівні з криворіжцями вони отримують допомогу з міського бюджету на лікування та у зв’язку зі скрутним матеріальним становищем. Кривий Ріг перший в Україні запровадив виплати дітям, які постраждали внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів. Розпочинали з 21 дитини, зараз вже 418 дітей мають такий статус. Також, з минулого року проїзд для криворіжців у комунальному транспорті безкоштовний, цим правом користуються і переселенці.
Кривий Ріг, за підтримки німецького фонду GIZ збудував транзитне містечко модульного типу для тимчасового проживання. Сьогодні у ньому проживає 75 сімей переселенців (це 173 особи, у т. ч. 70 дітей). З самого початку створення модульного містечка мешканці сплачують фіксовану плату 150 грн з однієї людини на місяць, оплату решти вартості спожитих комунальних послуг взяла на себе місцева влада. У 2015 році за рахунок коштів, наданих Представництвом ЄС в Україні, відремонтовано приміщення у двох гуртожитках з метою подальшого їх використання для постійного розміщення внутрішньо переміщених осіб зі східних областей України. Три роки потому, у 2018 році за рахунок субвенції з державного та коштом міського бюджетів (у співвідношенні 50/50) придбано 15 квартир, в яких сьогодні тимчасово проживають сім’ї внутрішньо переміщених громадян. Крім того, у партнерстві з Українським фондом соціальних інвестицій та за сприяння ГО «Егіда-Центр» на Інгульці відремонтовано для родин переселенців.
Лідія Кузьменко, радниця з правових питань, голова підрозділу з питань захисту внутрішньо переміщених осіб Управління Верховного Комісара у справах біженців Організації Об’єднаних Націй сказала: «Ми розуміємо, що інтеграція відбувається не в Києві, не на політичному рівні, а в першу чергу, там, де живуть люди. Те, що ми почули у Кривому Розі, говорить про те, що у місті є чим поділитися, є унікальний досвід. Кривий Ріг перший в Україні робить кроки по пошуку рішень для жителів модульного містечка у дуже в тісній співпраці з самими мешканцями містечка».
Максим Алексєєнко-Лемовський, начальник відділу з питань формування та реалізації житлової політики Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України зазначив: «Дуже раді співпрацювати з Криворізькою міською радою тому що у вашого міста є унікальний досвід впровадження інтеграційних програм для внутрішньо-переміщених осіб. Досвід Кривого Рогу по роботі з переселенцями потрібно розповсюджувати на інші громади».
Довідково: З початку військового конфлікту до Кривого Рогу прибуло майже 18 тисяч чоловік. Розпорядженням міського голови Юрія Вілкула у 2014 році був створений штаб з організації роботи і підтримки громадян, що прибули з територій південних та східних областей України. Були залучені усі служби для надання допомоги прибуваючому населенню в розміщенні, харчуванні, забезпеченні одягом, предметами гігієни. У 2021 році Кривий Ріг став п’ятим містом України, де при виконкомі міської ради створено Координаційну раду з питань внутрішньо переміщених осіб, 50% складу якої становлять саме переселенці.