Вгору
    Онлайн трансляція
    Програма передач

    Останні відео

    Назад до програми передач

    Попередні випуски

    Результати пошуку

    «Це буде найскладніший опалювальний сезон за останні 13 років», - експерти

    7 Листопада 2021 , 22:14 Поділитися

    По всій країні поступово стартує опалювальний сезон. У Кривому Розі до квартир городян теплоносій почали подавати з минулого тижня. А до цього батареї стали теплими у лікарнях. Про перспективи майбутнього опалювального сезону та його критичні точки говорили експерти на базі платформи «Голос.юа».

    Головною темою стало питання підвищення тарифу на транспортування газу для населення. Повідомлялося, що послуги з розподілу газу на наступний сезон підвищуватимуться. Причому, нерівномірно по всій країні. Ці тарифи затверджуються Національною комісією з регулювання енергетики та комунальних послуг у грудні кожного року. Поки що рішень щодо тарифів на транспортування не ухвалювали, але є розрахунки, які публікують облгази на своїх офіційних сайтах. Там пропонується зростання тарифів на 2022 рік, наприклад, від 61% у «Кіровоградгазу» та максимум 443% у «Луганськгазу». Оператори пояснюють такі розрахунки переважно різким зростанням ринкової ціни природного газу.

    Голова Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко вважає, що абсолютно неправомірно заявляти та виправдовувати подорожчання виключно інфляційними процесами. Бо у вартість розподілу включено вартість технічного газу, який відпускає НАК «Нафтогаз» для облгазів. «У цьому випадку облгази нічого неправомірного не роблять. Вони беруть методику НКРЕКП прикладають до неї ринкову вартість газу, що їх постачає «Нафтогаз». А Нафтогаз так званий технічний газ для облгазів визначає за ціною біржі близько 36-37 грн. Відповідно, у вартість закладено 40%. Ось вони порахували і в деяких виходить до 8 грн вартість послуги. Мені складно уявити, як люди, які живуть у приватному будинку і витрачають на обігрів житла за зиму 400-500 кубів, як люди платитимуть ці захмарні суми», – наголосив експерт.

    Також Олег Попенко вважає, що це спричинить збільшення боргів за зимовий сезон через можливе подорожчання самого газу і в тому числі його транспортування.

    «Але ніхто не говорить про причину, чому облгази піднімають вартість своїх послуг. Ми обговорюємо лише наслідок. А причиною є абсолютно непрофесійні дії керівництва Нафтогазу. Які, замість закупити газ навесні чи влітку, коли він коштував дешевше, дочекалися того, що він коштував 37 грн на біржі, і тепер через облгази нав'язують нам вартість розподілу 8 грн», – заявив пан Попенко.

    На думку економістів, щоб не піднімався тариф на розподіл газу і не потрібно було шукати гроші в бюджеті на компенсацію цієї різниці в тарифах, «Нафтогазу» варто переглянути вартість технічного газу, щоб не змінилися тарифи на його транспортування в облгазів. А «Нафтогаз» цього не робитиме, оскільки компанія і так зазнає збитків.

    «У Житомирі люди вже захопили облгаз, зірвали двері та увірвалися до голови правління. Я вам гарантую, те саме буде за місяць, якщо тарифи за транспортування піднімуться хоч на одну гривню. Перекриватимуться дороги і люди вийдуть на місцеві тарифні майдани», – заявив Олег Попенко.

    Голова Комітету економістів України Андрій Новак вважає, що така політика у сфері енергетики є наслідком неписьменності тих людей, які перебувають в уряді та їх неписьменних та нічим не обґрунтованих рішень: «Якщо у нас ринок газу, то чому ми бачимо різні цінники для різних категорій споживачів ? Адже ми ж не бачимо в магазинах цінники на хліб для держслужбовців чи працівників освіти? Нині уряду за відсутності ринку, за відсутності державної енергетичної політики фактично потрібно впроваджувати субсидії для промисловості подібні до тих, які є для населення. Іншого виходу немає. Тому що таких цін на газ та електроенергію наша промисловість не витягне. А коли з'являться перші платіжки за комуналку, ми побачимо масові акції протесту споживачів по всій країні».

    Плачевна ситуація може скластися і з електроенергією в майбутньому опалювальному сезоні. Оскільки запаси вугілля для ТЕЦ виявилися в 4 рази меншими від запланованих – 750 тисяч тонн при плані в 2,9 млн тонн. У зв'язку з цим можуть виникнути критичні ситуації, аж до віялових відключень для населення. «Тут насамперед треба розглядати, чи враховано торішні помилки, коли в пікові моменти «атомка» виходила у ремонт. І якщо це не усунули, і до дефіциту ресурсів запасів вугілля у нас ще додадуться такі управлінські помилки, а в період холодів «атомка» вийде в ремонт і не зможе підхопити ресурси, то я б не виключав віялові відключення електроенергії. Але ми маємо вихід – це імпорт російської та білоруської електроенергії», – вважає Валентин Землянський, експерт з питань енергетики.

    Також на думку Олега Попенка – голови Спілки споживачів комунальних послуг, входження у опалювальний сезон у великих містах, у тому числі й у столиці, буде важким. І багато споживачів у різних частинах країни можуть отримати теплі батареї, якщо не в середині листопада, то в грудні. Причина цього – або проблеми з ремонтами на мережах, або із коштами у бюджеті на купівлю газу для теплопостачальних компаній. Зокрема йдеться про опалення в об'єктах соцкультпобуту. «Бо мери міст відкрито говорять… У Кременчуці мер відправив дітей у школах після канікул на 4 тижні на карантин. Батьки підняли бунт, бо всі на роботі і нема кому перебувати вдома з дітьми, і прийшли до мера. А мер відкрито каже – у мене немає грошей на газ. Він сам зізнався, навіть не прикриваючись карантином. Філатов сказав – «Сидітимете в холодних квартирах, буде жорсткий режим економії, тому що грошей у бюджеті немає». Це буде найскладніший опалювальний сезон ще з часів 2008-2009 року. Але тоді хоча б вся система теплопостачання була молодшою ​​на 13 років. А в якому вона зараз стані – важко уявити. А наступного року – це взагалі катастрофа», – підсумував експерт.

    Теги
    • #тепло
    • #опалення
    • #тариф