«Виплата 1000 грн від Зеленського – це виплата з бюджету країни, а отже – із наших з вами кишень», – експерт
Минулого тижня країну схвилювала гучна новина про те, що з ініціативи Володимира Зеленського держава виплачуватиме двічі вакцинованим українцям по 1000 грн. Доступні вони будуть після 19 грудня. Пізніше пресслужба гаранта пояснила, що виплати вакцинованим здійснюватимуть не готівкою, а через додаток «Дія» і виглядатимуть як ваучери. Їх можна буде витратити виключно на певний список послуг. А саме – придбати абонемент у спортзал, квитки у кінотеатр, театр, музей, концертний зал чи виставковий центр, купити квитки для поїздок усередині країни. У четвер, 18 листопада, нардепи проголосували у першому читанні за виділення цього року 3 млрд. гривень на одноразові виплати по 1000 гривень тим, хто пройшов повний курс вакцинації. «За» – 285 голосів. Тепер депутати України мають ухвалити зміни до бюджету в цілому. На базі платформи «Голос.юа» обговорили, де Президент та уряд збираються взяти кошти на таку програму – у розмірі 3 млрд грн.
«Усі гроші, які йдуть із бюджету, вони йдуть із наших з вами кишень. Тобто ми як платники податків наповнюємо бюджет, а потім ці гроші з бюджету йдуть на різні програми, в тому числі і на анонсовану програму з виплати 1000 грн кожному вакцинованому. Але тут є, як завжди, нюанси. Спочатку, коли Президент заговорив про 1000 грн, усі подумали, що це готівка і їх можна буде витратити як завгодно і на що завгодно. А виявилось, що зовсім ні, і вони з цільовою прив'язкою. Що це також стосується стимулювання окремих видів бізнесу, які постраждали від карантину», – наголосив експерт Growford Institute Віктор Скаршевський.
Він також звернув увагу на що. Приблизно місяць тому Президент доручив Кабміну розробити механізм компенсації ФОП, які постраждали від карантину, а саме – запровадити пільги з оренди, кредитування та оплати комунальних послуг. Але це не було запроваджено, а з'явилися «магічні» 1000 грн. вакцинованим. Також раніше фракція «Слуга народу» подала законопроєкт, який передбачає запровадження виплати компенсації застрахованим особам (найманим співробітникам), які частково втратили роботу під час карантину – на ті ж 3 млрд грн, що й зараз Президент ініціює виплатити вакцинованим. Таким чином, на думку економіста, напрошується висновок, що влада реагує якимось чином не для того, щоб вирішити якусь реальну проблему, а щоб рейтинг цієї самої влади надто низько не впав, вважає Віктор Скаршевський.
«Якщо брати по 1000 грн, те що вони зараз вигадали, так одержувачів цих трьох мільярдів гривень, як вони планували цього року і ще трьох наступного, це вже буде шість мільйонів потенційних виборців. І так звана «схема» реєстру цих підприємств-партнерів складна, хто потрапить у ці 6000 суб'єктів бізнесу по всій країні, де можна буде перевести в готівку сертифікат – поки не зрозуміло… І гроші ці віртуальні… Чи буде ця 1000 грн витрачена сповна і чи буде взагалі витрачена. Сумніваюсь, що наші знайомі бабусі, навіть якщо отримають цю 1000 грн, одразу куплять абонемент до спортзали, а на решту куплять квиток до театру», – іронізує експерт з економічних питань.
Прем'єр Денис Шмигаль розповів на засіданні Кабміну, що ці гроші мають намір виділяти із фонду розвитку підприємництва. Але, за інформацією Держказначейства, на 2021 рік у цьому фонді передбачено 2 млрд. грн., а не обіцяні Президентом 3 млрд. грн. За дев'ять місяців цього року, також за даними Держказначейства, вже використано 1 млрд 800 млн грн. Тобто Президент та прем'єр обіцяють одне, а за фактом – ситуація у бюджеті зовсім інша.
«Момент підтримки потрібно ділити на два різні: це – підтримка бізнесу та окремо підтримка людей. І не прив'язуватися до жодних цільових витрат. У нас все до купи збили і від цього не буде ніякого ефекту. Ще під питанням, як запрацює цей механізм, і чи ці гроші підуть в економіку. Як перевірити – чи людям пішли ці гроші? Чи живі ці душі чи мертві? Адже вже була допомога від держави у розмірі 8000 грн. Якою скористалися вперше 350 тисяч постраждалих від локдауну найманих працівників та вдруге – стільки ж. І сума за підсумком вийшла приблизно рівна тим же 3 млрд грн. І який ефект від цього? А жодного ефекту, лише трошки пом'якшили невдоволення в суспільстві. Але проблему не вирішено і запуск економіки такими рішеннями не досягнеш», – підсумував Віктор Скаршевський.