Ціни на продукти в Україні за рік зросли майже на третину: на що найбільше?
Бойові дій та їх вплив на економічне життя нашої країни призводять до стрімкого росту цін фактично на все. За лютий вартість продуктів харчування на споживчому ринку зросла на 1,5%. А якщо порівнювати із цінами у лютому 2022 року – то здорожчання склало більше 30%. Найбільше зросли ціни на яйця та фрукти. Про це повідомляє служба Державної статистики України.
За даними Держстату, порівняно із лютим 2022 року, серед продуктів харчування найбільше здорожчали яйця – майже вдвічі. Ріст їх вартості склав 80,3%. Відбулося це як внаслідок банального винищення мільйонів курей росіянами на птахофабриках Херсонщини, так і через не прямо пов’язану з війною проблемою – стрімке скорочення поголів’я курей-несучок. Втім, фахівці очікують значного падіння їх ціни уже після Великодніх свят.
Не сильно відстають від яєць фрукти. Ціни на них на рік зросли на 74,9%. Сталося це як через окупацію півдня, де вирощувалася значна їх частина, так і через погіршення логістики. Адже більша частина фруктів до повномасштабної війни імпортувалась в Україну морем. Окрім того, на їх вартість впливає також і сезонність – на початку весни запаси фруктів на складах вичерпуються. Практично із тих же причин подорожчали і овочі, хоч і дещо менше – на 36,2% порівняно із лютим 2022.
Через скорочення площ посівів (внаслідок, окупації, бойових дій та замінування), зростання вартості пального та добрив, хліб та хлібобулочні вироби за рік виросли в ціні в середньому на 26%. Приблизно на стільки ж подорожчали і макаронні вироби. На відміну від яєць, зниження цін на овочі, фрукти та хліб поки що не очікується, навіть навпаки – за деякими прогнозами уже зовсім скоро вони можуть зрости ще більше.
За рік помітно зросла також і вартість риби та рибопродуктів. Порівняно із лютим 2022 року цінник на них виріс на 44,1%. Особливо здорожчали морські види зі зрозумілих причин: Азовське море повністю окуповано, а виходити на ловлю в промислових масштабах у Чорне – неможливо через загрозу від російського флоту. Як наслідок – морські види рибопродуктів доводиться виключно імпортувати.
Цукор порівняно із лютим 2022 зріс на 32,5%. А от ціни на продукцію тваринництва здорожчали не так відчутно. Вартість м’яса та м’ясопродуктів зросла на 23,2%, сиру на 23%, а молока – на 17,4%. Більше того, фахівці очікують, що з появою на пасовищах та полях свіжої трави надої повинні збільшитися, тому цілком можливо – щонайменше ціни на молоко можуть навіть трішки скоротитися.
Хоча вартість багатьох звичних нам товарів та продуктів показала стрімке зростання, а частина продовжує дорожчати прямо зараз, тим не менше, як би там не було, ситуація в економіці продовжує потроху стабілізовуватися. За даними Держстату, у лютому базова інфляція скоротилася до рівня 0,5%, порівняно із 0,7% у січні та 0,8% у грудні.