В Україні уже незабаром можуть помітно зрости ціни на овочі, фрукти та хліб
Із початку повномасштабного вторгнення фактично кожен українець відчув на собі та своєму гаманці стрімке зростання вартості продуктів. Незважаючи на те, що відтоді економіку вдалося трішки стабілізувати та дещо загальмувати інфляцію, деякі ціни можуть зростати і надалі. Уже найближчим часом можуть здорожчати хліб, фрукти та овочі. Причина цьому все та ж – війна: через неї зросла вартість зберігання, скоротилися площі посівів, а урожай на окупованих територіях було втрачено. Про це заявив представник Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук.
В ефірі національного телемарафону «Єдині новини» голова Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук попередив про те, що уже найближчим часом в Україні може скластися ситуація, коли попит на хліб, овочі та фрукти почне перевищувати пропозицію вітчизняних аграріїв. У такому випадку перелічені продукти доведеться імпортувати з-за кордону, через що ціни на них можуть помітно зрости.
Із хлібом проблема полягає не тільки в тому, що внаслідок бойових дій та окупації площі посівів сильно скоротилися. Аграрії очікують, що цьогорічний урожай зернових буде менше навіть у тих регіонах, які війна зачепила найменше. До прикладу, Мінаграполітики оцінює, що загалом в країні площі під озимі культури скоротилися на 40%. Звісно, більшою мірою це обумовлено окупацію, проте навіть на підконтрольній території площі під посіви скоротилися на 20% порівняно із довоєнним часом.
Навіть за таких умов зерна зберуть більше, ніж потрібно для внутрішнього ринку. Однак, українські експортери, звісно, не захочуть відмовлятися від його продажу за кордон, адже там набагато вищі ціни. Тому, вартість зерна та виробів із нього всередині країни також можуть відчутно зрости. Лариса Гук, експертки у галузі сільського господарства інформаційно-аналітичного центру «АГРО ПЕРСПЕКТИВА» прогнозує зростання цін на різні сорти хлібу: «Серед масових сортів найпомітнішим буде підвищення цін на житній. Пшеничний хліб теж дорожчатиме через те, що озимини мало».
Щодо цін на овочі – то їх зростання обумовлено зависокою вартістю зберігання. Через російські терористичні атаки, тривалий час українські тепличні та логістичні господарства були змушені користуватися генераторами для того, щоб їх продукти просто не зіпсувалися. Не це йшли чималі кошти, які зрештою і знайшли своє відображення на ціннику в магазині. Крім того, значну частину овочів ми імпортуємо, що також виходить дорожче. Найяскравіший приклад тому – огірки із Туреччини, подорожчання яких після землетрусу відчули на собі відвідувачі українських супермаркетів. Сюди ж можна віднести і цибулю із морквою, третина обсягів яких вирощували до початку повномасштабної війни у Херсонській області, а тепер, із зрозумілих причин, їх урожай втрачено.
Теж саме стосується і фруктів: велика кількість українських яблук до війни вирощувалися на нині окупованих частинах Запорізької та Херсонської областей. А значна частка інших фруктів, особливо цитрусових, імпортували до України через морські порти. Зараз рієлторам доводиться налагоджувати логістику цих продуктів через країни Європи залізничним та автомобільним транспортом, що додатково здорожчує імпортні фрукти, які і без того уже зросли в ціні. Вітчизняні аграрії також не можуть зарадити – вони стикнулися із подорожчанням пального, насіння, добрив та перебоями із електрикою.
У всьому цьому можна знайти і певний позитив: новий етап здорожчання продуктів не буде настільки відчутним, як на початку війни, а ціни поступово наближаються до тієї позначки, коли їм уже немає куди рости: українці просто перестають купувати занадто дорогі товари. Саме тому Нацбанк прогнозує поступове зниження рівня інфляції із 26,6% у 2022 році, до 18,7% за підсумками 2023 року та 10% у 2024. Тим не менш, український бізнес буде потерпати та відчувати ціновий тиск до останнього дня війни та ще певний час після неї.