Вартість кавунів та динь у Кривому Розі зросла у 3-4 рази, порівняно з минулим роком через окупацію Херсонщини
Через повномасштабну війну в країні вартість товарів та продуктів харчування значно збільшилась. Навіть у сезон овочі та фрукти на ринках та у магазинах України, зокрема у Кривому Розі, коштують дорожче порівняно з попередніми роками.
Підвищення цін не оминуло і баштанні культури, адже основним постачальником кавунів та динь для українців була нині тимчасово окупована Херсонщина. Тож цього літа їх вартість злетіла у три чи навіть чотири рази. Якщо минулого року кавун коштував у середньому сім гривень за кілограм, то тепер його вартість зросла до 21 гривні за кіло. А за солодкі дині замість тогорічних дев’яти гривень за кілограм, доведеться віддати 40.
Зазвичай в Україні середина серпня – це сезон солодких кавунів та динь. Однак цього року через окупацію Херсонщини ціни на них у маркетах та на ринках злетіли суттєво. Подекуди навіть продавці цих південних смаколиків дивуються вартості товарів.
«Ми у Херсоні брали кавун раніше. Молдова, Румунія у нас брали з Херсона кавун. Україна зараз - ось будь ласка, 25 гривень кажуть кавун, я не можу продати, я ось поставив фуру, хто має можливість нехай купують, хто не має можливості, - беріть безкоштовно. Сьогодні штук 100 кавунів роздав безкоштовно», - розповідає продавець баштанних на місцевому оптовому ринку пан Шукур. Він стверджує, що у сфері торгівлі працює більше 10 років, проте такі ціни на баштан побачив вперше.
На цьому торговельному майданчику завжди можна було придбати продукти оптом за зниженою ціною, проте цього року середня вартість кавуна становить 20 гривень за кілограм, а дині обійдуться ще дорожче – 45 гривень за кіло. Більшість баштанних цьогоріч привезли з Ізмаїлу, також є плоди з Апостолового, рідше зустрічаються імпортні, наприклад з Іспанії. Ціна за кілограм таких іноземців тримається на рівні 70 грн за кілограм.
Ситуація на інших точках продажу на вулицях міста суттєво не відрізняється. Кавуни – 25 гривень за кілограм, дині 49. За інформацією Інституту аграрної економіки, щороку українці споживають 400 тисяч тонн українських кавунів, з них 150 тисяч тонн збирали зазвичай у Херсонській області, ще 75 тис. тонн припадало на Донеччину, Луганщину, Миколаївщину та Запоріжжя. Наразі ж близько половини щорічного врожаю знаходиться під контролем окупантів.