Технічно Кривий Ріг 100% готовий до початку нового опалювального сезону. Підготовлені всі 96 котелень міста та 76 теплорозподільчих пунктів. Заклади бюджетної сфери не мають жодної копійки боргу перед тепловиками
Однак, для нормального проходження опалювального сезону на перший план, після прийнятих останнім часом Верховною Радою Законів та постанов Кабінету міністрів, виходить питання 100% своєчасної оплати тепла споживачами. Так, Верховною Радою України був прийнятий та набув чинності 20 серпня 2021 року Закон України №1657-IX, яким дозволяється відключення від енергоносіїв за борги, навіть у морози. А для того, щоб тепловикам дали газ на котельні, вони повинні платити за нього на місяць вперед. По-друге, кожен тепловик за місяць зобов'язаний 100% розрахуватися за придбаний газ. Це можливо, однак за умови, якщо споживачі в повному обсязі платять за отримане тепло.
Також варто відзначити, що тарифи на тепло, які діють зараз, були сформовані і затверджені НКРЕКП, що підпорядковується Кабінету міністрів, у 2018 році. Але, вже в наступному опалювальному сезоні, через зростання цін на енергоносії, є ризик підвищення тарифів на опалення для населення на 31%. А для інших споживачів – це школи, садочки, лікарні та підприємства всіх форм власності – ціна газу підвищується взагалі з 6450 грн за тис. м3 до 24 769 грн за тис. м3. А опалення – на 302%.
Вчора Криворізька міськрада, з ініціативи фракції Блоку Вілкула «Українська перспектива», висловлюючи інтереси всіх криворіжців, виступила категорично проти підвищення тарифів та направила звернення до Кабінету міністрів, профільних міністерств, керівництва НАК «Нафтогаз» і НКРЕКП, які мають виключне право встановлювати ціни на енергоносії, з вимогою забезпечити продаж місту Кривому Рогу газу українського видобутку за собівартістю – 3500 грн за тис м3. Це дасть можливість міським підприємствам теплокомуненергетики навіть знизити тарифи на тепло й не допустити неминучих соціально-економічних потрясінь.
Що стосується безпосередньо підготовки міста до зими, то завдяки налагодженій системній роботі з підготовки до нового опалювального сезону, яка у Кривому Розі розпочинається ще у січні, основний комплекс заходів з підготовки об’єктів теплокомуненергетики до прийому та подачі тепла – виконаний.
На пленарному засіданні сесії міськради, на якому було розглянуто питання підготовки міста до початку осінньо-зимового періоду, представники теплогенеруючих підприємств поінформували про проведені заходи та реалізовані проєкти підготовки до зими. І зокрема, комунальною «Тепломережею» виконаний ремонт 3 котлів (котельні «КМК», «ПівнГЗК-2»), на завершальному етапі – ремонт ще 3 котлів («Гігант», «ПівнГЗК-1», «Прорізна,87»). На 7 котельнях замінені мережеві та підживлювальні насоси. Крім того, до кінця року підприємство планує провести реконструкцію котельні «ДКМС-80» із заміною існуючих котлів.
АТ «Криворізька теплоцентраль» виконала поточний ремонт 21 котла, на котельні №6 проведений капремонт одного котла.
В. о. міського голови Юрій Вілкул зазначив: «Безумовно, ми розуміємо, що підготовка до зими, це питання комплексне і неможливо встановити чіткі межі, коли вона завершиться. Фактично, вона продовжується постійно. Однак, на сьогодні ми маємо впевненість у тому, що технічно Кривий Ріг 100% готовий до початку нового опалювального сезону. Модернізується міська мережа теплопостачання, виконані усі необхідні технічні роботи для того, щоб відбулася своєчасна подача тепла в оселі мешканців. Бюджетна сфера – школи, дитячі садочки, лікарні, терцентри, заклади культури 100% отримали паспорти готовності. І що важливо, заклади бюджетної сфери не мають жодної копійки боргу перед тепловиками».
Важливою складовою підготовки до опалювального сезону є встановлення приладів обліку тепла. Житлові будинки, де послуги з опалення надає комунальна «Криворіжтепломережа», на 100% обладнані лічильниками тепла. Стосовно «Криворізької теплоцентралі», що підпорядковується Нафтогазу, то залишилось встановити понад 260 приладів обліку.
Кожний опалювальний сезон має свої особливості. Не буде винятком і нинішня зима. З цього опалювального сезону змінилися правила придбання газу тепловиками для виробництва тепла та подальшого відпуску його споживачам. Для того, щоб отримати газ і своєчасно розпочати опалювальний сезон, необхідно виконати першу вимогу – авансування самим теплопостачальним підприємством за майбутній газ, що буде відбиратися у новому опалювальному сезоні. По-друге, кожен тепловик за місяць зобов’язаний 100% розрахуватися за придбаний газ. Це можливо, однак за умови, якщо споживачі у повному обсязі сплатять за отримане тепло.
Директор департаменту розвитку інфраструктури міста Іван Карий сказав: «Головний ризик своєчасного початку і проходження опалювального сезону це – платіжна дисципліна споживачів за отримані комунальні послуги. Борг жителів за житлово-комунальні послуги сягає понад 2,6 млрд. грн. Найбільший борг, 1,1 млрд грн, – за послуги теплопостачання». Тому, питання своєчасного розрахунку мешканців перед теплопостачальними підприємствами є ключовим для стабільного проходження опалювального сезону.