У минулому році уповноважений отримав рекордну кількість звернень про порушення мовного закону: Дніпропетровщина в антилідерах
У 2023 році надійшла рекордна кількість повідомлень про порушення мовного закону. Майже половина пов’язана з порушеннями у сфері обслуговування, а Дніпропетровщина посіла третє місце у антирейтингу порушників. Про це повідомив мовний омбудсмен на сторінці у фейсбуці.
На адресу Уповноваженого із захисту державної мови за 2023 рік надійшло 3692 звернення громадян про порушення Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної». Це найбільша кількість скарг за всі роки існування інституту Уповноваженого і на 30% більше, ніж у 2022 році, тоді їх було 2846.
«Така статистика свідчить як про збільшення кількості порушень мовного закону, так і про критичну чутливість громадян України до відстоювання своїх мовних прав. В умовах війни державна мова стала серед головних чинників національної безпеки, символом боротьби проти ворога, фактором гідності та свободи», – зазначив Уповноважений Тарас Кремінь.
Близько половини від усіх випадків, 1882 скарги склали порушення у сфері обслуговування споживачів. Зокрема 992 повідомлення про відсутність української версії сайтів інтернет-магазинів та інтернет-представництв, 615 – порушеня під час обслуговування, 215 – відсутності інформації про товари та послуги державною мовою.
Друге місце за кількістю зареєстрованих звернень посіла сфера інформації для загального ознайомлення та реклами – 557скарг.
156 звернень надійшло про порушення законодавства педагогами у закладах дошкільної, загальної середньої та вищої освіти, а ще 170 звернень – щодо освіти дорослих.
Також повідомили про 186 порушень мовного законодавства в органах державної влади та місцевого самоврядування, ще 61 – в установах комунальної та державної власності.
«Це далеко не та статистика, яку повинна демонструвати влада. Вважаю, що це неприпустимо!» – прокоментував Тарас Кремінь.
У сфері культури та в медіа теж зафіксували велику кількість скарг, 103 та 174 звернення відповідно.
Найбільше порушення законодавства про державну мову зафіксували у Києві (1345), Харківській (516), Одеській (486) та Дніпропетровській (316) області.
Нагадаємо, що в Україні суттєво зменшиться кількість ВИШів, чому читайте у нашому матеріалі.