Великодні писанки: значення візерунків, символів та кольорів
До Великодня українці традиційно розмальовували писанки. Наразі цей обряд дещо змінився, і сьогодні крашанки чи писанки самі собою є елементом світлого християнського свята, а сучасні господині не надають особливого значення окремим елементам їх прикрас. Тому ми розповімо про символічність кольорів та найпопулярніших орнаментів, які українці й донині зображують на великодніх писанках.
Перш за все, мають своє символічне значення кольори крашанки. Червоний символізує добро, радість життя, а також червоне яйце є головним символом Воскресіння, жертовності і небесного вогню. Жовтий колір символізує небесне світило, тепло та врожай, а зелений - означає весняне пробудження природи. Блакитний - колір неба, а також чистоти та здоров'я. Бурий, і коричневий кольори завжди символізували землю та її життєдайну силу. В писанці чорний колір виявляє силу інших кольорів та символізує нескінченність життя людини та її продовження після смерті.
Розписуючи крашанки, необхідно також знати значення малюнків. Так, писанка із зображенням сонця, вважалось, охороняє від нещасть та недугів. Лист дуба символізує силу та владу, а гілка смереки була символом юності. Дівочу красу зображали у вигляді вишневого листка. Якщо жінка хотіла мати дітей, на писанці зображувала квіткові узори.
Популярними є також зображення на писанках тварин. Наприклад, олені символізують заможність, кінь – витривалість, павук – терплячість і наполегливість, а бджола – душевну чистоту. Птахи на крашанках символізують пробудження життя.
Також українці здавна зображували на великодніх писанках різні орнаменти. Одним із найпопулярніших орнаментів є хрест - символ сонця, вогню та душі. Для християнина хрест є початком і кінцем, символом життя і перемоги Христа. Дарування писанки із зображенням восьмикутної зірки вважалось вважалась освідченням в почуттях, адже такий орнамент є символом кохання. Завитки або спіралі на писанках є символами життєвої сили та зародження життя, їх дарували із побажанням здоров’я.