О. Вілкул: «Реалізація проєкту з Люксембургом стане продовженням системної співпраці з міжнародними партнерами по розвитку Кривого Рогу»
Загальний обсяг коштів від міжнародних партнерів, залучених впродовж останніх трьох років під реалізацію спільних проєктів з підтримки Кривого Рогу, вже перевищив мільярд гривень. У Кривому Розі відбулася презентація міжнародного проєкту підтримки Кривого Рогу та Криворізького району за кошти Великого Герцогства Люксембург. Проєкт розрахований на 5 років, загальний обсяг фінансування – біля 2 млрд грн.
У презентації взяли участь Голова Ради оборони Кривого Рогу Олександр Вілкул, керівництво Люксембурзької державної агенції з розвитку LuxDev, консалтингової компанії PROMAN (Люксембург), українського Фонду підтримки підприємництва, представники місцевої влади, промисловості, бізнесу та освіти Кривого Рогу.
Голова Ради оборони Кривого Рогу Олександр Вілкул сказав: «Реалізація проєкту з Люксембургом стане продовженням системної співпраці з міжнародними партнерами по розвитку Кривого Рогу. Ми вдячні за довіру, яка є результатом ефективної та відкритої взаємодії. Разом ми вже почали розробляти конкретні плани з розвитку міста. Співпраця з Люксембургом, Агенцією LuxDev, PROMAN, Фондом підтримки підприємництва створює для Кривого Рогу новий рівень можливостей для їх реалізації».
Вілкул зазначив, що серед основних напрямів співпраці: оновлення економічної стратегії міста, підвищення інвестиційної привабливості, створення технопарків і бізнес-інкубаторів, надання грантів та пільгового кредитування для підприємців, розвитку інфраструктури, транспорту, покращення якості освіти, медицини, впровадження енергозберігаючих технологій та інше. Паоло Червино, радник з глобальних програм Люксембурзької державної агенції з розвитку LuxDev, наголосив на важливості підписання угоди про технічне та фінансове співробітництво між Люксембургом та Україною, яке відбулося у березні цього року.
«У рамках візиту делегації Люксембургу в Київ визначили, що проєкт буде сфокусований на підтримці освіти, малого та середнього бізнесу. Проходили перемовини між Мінстерствами освіти та науки, розвитку громад, територій та інфраструктури України. Представники Кривого Рогу також були на переговорах в Люксембургу. Таким чином, була сформована концепція співпраці з Кривим Рогом. Спеціалісти від LuxDev та PROMAN зараз у Кривому Розі доопрацьовують конкретний план заходів для запуску проєкту. Ще півроку тому я не знав, де знаходиться Кривий Ріг, а сьогодні я вже тут. Ми будемо реалізовувати великий проєкт. З нетерпінням чекаємо співпраці з вами у наступні 5 років», - зазначив Паоло Червино.
Звертаючись до представників Люксембургу, Вілкул зазначив: «Як ви знаєте, до 24 лютого 2022 року доля Кривого Рогу в національному ВВП складала 7-9%. Наразі, через окупацію частини території та руйнування великої кількості промислових підприємств та міст, за оцінкою Всесвітнього Банку, доля Кривого Рогу складатиме 17-19%. Тобто, наш з вами спільний проєкт буде реалізовуватися в найбільшому промисловому місті країни, який даватиме п’яту частину ВВП держави. Проєкт сприятиме не тільки розвитку Кривого Рогу і наших справжніх партнерських відносин. Ми також прагнемо посилити взаємовідносини між Люксембургом та Україною в цілому».
Довідково: 19 березня 2024 року Україна та Люксембург уклали угоду про співпрацю, згідно якої Люксембург підтримуватиме Україну. Це включає запланований проєкт, перші дії Люксембургу в Україні, в рамках якого буде виділено 50 мільйонів євро на фінансування ключових заходів у місті Кривій Ріг та Криворізькому районі. Проєкт передбачає декілька стратегічних напрямків, метою яких є покращення соціально-економічного становища Кривбасу.
Це включає в себе: 1. Створення нових робочих місць через надання грантів та пільгових кредитів для мікро-, малого та середнього бізнесу. Особлива увага буде приділятися підтримці підприємництва для ветеранів, молоді, жінок та ВПО; 2. Підвищення інвестиційного потенціалу регіону для залучення інвестицій та забезпечення сталого розвитку; 3. Покращення якості освіти.
Для успішного працевлаштування в рідному місті молодь має отримувати знання, що відповідають реальним потребам ринку праці. Важливим компонентом є створення сучасних комп’ютерних класів та профільних навчальних лабораторій для забезпечення STEM-освіти (S – science, наука, T – technology, технології, E – engineering, інженерія, M – mathematics, математика), що є дуже важливим для нашого промислового регіону. А також розробку та реалізацію адаптивних програм навчання, в тому числі – перекваліфікацію, наприклад, ветеранів, які після повернення з війни хочуть отримати затребувану на ринку праці професію, щоб працевлаштуватися на підприємства Кривого Рогу. Також будуть впроваджені заходи на благо дітей з особливими потребами, забезпечуючи адаптовану інклюзивну підтримку. 4. В рамках співпраці з Люксембургом заплановані також заходи з розвитку інфраструктури, транспорту, медицини, впровадження енергозберігаючих технологій та інше. Ці проєкти будуть реалізовані у співпраці з провідними європейськими експертами Lux-Dev, державною агенцією розвитку Люксембургу, та люксембурзькою консалтинговою компанією PROMAN, працюючи з Кабінетом Міністрів України, Міністерством освіти і науки України, Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, Фондом розвитку підприємництва, Дніпропетровською ОВА та іншими державними органами влади. Розвиток економіки Кривого Рогу, який є найбільшим промисловим центром України, сприятиме посиленню нашої держави, забезпеченню криворіжців роботою та заробітною платою, створить можливості для розвитку молодих українців.
КП «Інститут розвитку міста Кривого Рогу»