Олександр Вілкул: У всіх школах Кривого Рогу вже встановлено 140 апаратів чистої води – це корисно, зручно й безкоштовно для дітей
У школах Кривого Рогу в межах проєкту «Чиста вода – здорове майбутнє», який здобув високу оцінку експертів Державної установи «Український науково-дослідний інститут промислової медицини» (м. Кривий Ріг) та Дніпровського державного медичного університету (Н-ВТК «Центр»), встановлено апарати чистої води. В усіх 127 школах міста, які наразі працюють, уже встановлено 140 водоматів. В інших школах, у яких через ремонти не здійснюється навчальний процес, апарати встановлять найближчим часом. Автомати підключені до системи доочищення води, яка є в школі. В кожному апараті є два віконця для набирання. Завдяки реалізації проєкту діти в школах отримують воду, яка за якістю краща за бутильовану, що в магазинах. Діти й працівники шкіл у будь-який час можуть втамувати спрагу й набрати води у власні ємності з собою.
Представники Департаменту освіти та науки виконкому Криворізької міськради розповіли голові Громадської ради при виконкомі міськради Олександру Вілкулу про стан реалізації проєкту. На прикладі школи № 26 показали всі переваги використання апарату.
Олександр Вілкул сказав: «У всіх школах Кривого Рогу реалізовано дуже важливий для здоров'я наших дітей проєкт. Усюди працюють системи глибокого доочищення води, і ця вода йде на кухні для приготування харчування, а також в апарати, з яких можна набрати воду. Якість води краще від бутильованої, яка продається в супермаркетах. Ми цей проєкт реалізовували спільно з Дніпропетровським медичним університетом. Якість води гарантована, контроль якості здійснюється постійно. Криворізькі діти можуть споживати безпечну, корисну воду, а для родин це буде безкоштовно».
Голова Громадської ради також звернувся до батьків та вчителів: «Це європейська та американська практика. Там майже скрізь так, у дітей є пляшечки, в які вони можуть набрати чисту воду. Прошу батьків та вчителів нагадувати дітям, щоб вони не забували брати пляшечки. Доки триватиме перехідний період, у грудні 2021-го – січні 2022-го, дали команду закупити одноразові стаканчики. Тож, під час перехідного періоду можна буде користуватися одноразовими стаканчиками».
Зазначимо, що якість води постійно моніторять фахівці сертифікованої лабораторії.
Директорка школи № 26 Вікторія Данилюк зазначила: «Посмакували водою і ми, і школярі. Вода, дійсно, чиста й смачна. Встановлення апарату зручно і дітям, і батькам, оскільки діти споживають досить-таки багато води. Реалізація проєкту «Чиста вода – здорове майбутнє» дає батькам можливість заощаджувати, а дітям — в будь-який момент пити чисту воду».
Також, директорка подякувала міській владі за підтримку - за рахунок коштів міського бюджету для харчоблоку школи придбано дуже необхідне обладнання, зокрема пароконвектомат, шафу пекарську, котел та машина–картоплечистку.
Щодо економії. Якісна вода відомої торгової марки 0,5 літра коштує – понад 9 грн, із зручної поїлкою – 13 грн. У школі однієї пляшечки води дитині ледь вистачає, а якщо ще гуртки, то води необхідно більше. Якщо в родині дитина не одна – помножуємо. Таким чином, в результаті реалізації проєкту родина з двома дітьми зможе економити 100-120 грн щотижня, або до 500 грн щомісяця. До того ж школярики можуть брати з дому тільки порожню чисту пляшечку. При тому, що портфель доволі важкий – це теж важливо.
Заступниця директорки департаменту освіти та науки Тетяна Басова зазначила, що вода, яка подається в апарати, має відповідні рецензії експертів та відповідає стандартам якості.
Заступник міського голови Сергій Мілютін відзначив: «Встановлені за проєктом «Чиста вода – здорове майбутнє» апарати — це корисна для дітей вода, це зручно для шкіл, а для батьків ще й економія. У багатьох класах батьки самі купували великі бутлі, а це чималі кошти. Тепер немає потреби в бутильованій воді, тож родини зможуть економити».
Встановленням та обслуговуванням систем доочищення води займається КП «Кривбасводоканал». На підприємстві є майстри, окрема бригада укомплектована необхідним обладнанням і запасними частинами для сертифікованих водоочисних фільтрів.
Також, у закладах освіти Кривого Рогу реалізуються проєкти з розвитку низки електронних сервісів, зокрема з використання Карток криворіжців для контролю входу-виходу дітей зі школи та оплати харчування учнів. Упровадження цих проєктів сприяє посиленню контролю над безпекою дітей і над прозорим та адресним використанням бюджетних коштів, зокрема, в сфері обліку шкільного харчування. Наразі, проходить масштабне тестове випробування в усіх 134 школах.