Скарлатина у Кривому Розі: лікар розповіла про нетипові випадки у дітей
Лікар Світлана Куніцина розповіла про двох дітей, які звернулися до неї, з нетиповими проявами скарлатини. Це гостра інфекційна хвороба, яка супроводжується інтоксикацією, гнійним ураженням мигдаликів ротоглотки та характерним дрібнокрапчастим висипом. Її збудник – стрептокок.
Клінічний випадок з 17-річним хлопцем стався нещодавно. У нього недуг розпочався гостро, з високої температури, слабкості, блювоти та діареї. Майже одразу стала червоною шкіра на тулобі і язик набув «сосочковий» вигляд. При цьому, не було ураження ротоглотки, тобто явищ ангіни. З’явилися підстави підозрювати скарлатину.
«Був зроблений загальний аналіз крові. Нормальний рівень лейкоцитів і лімфоцитоз - ці показники проти бактеріальної інфекції (а скарлатина це ж бактеріальна інфекція - стрептококова). Тобто аналіз, начебто, не на користь скарлатини (хоча було підвищення ШОЕ). Але антибіотик все ж був призначений (сімейним лікарем). В процесі всього цього матусі хлопчика я сказала, що тепер будемо чекати на лущення шкіри пальців. І ось з часом вона мені надсилає фото пальців. Дуже давно нас, дитячих лікарів, навчали так - якщо на другому тижні хвороби «полізли» пальці, то є підтвердженням скарлатини», - зазначає Світлана Куніцина.
Після цього хлопця до лікарки звернувся ще один пацієнт, з дуже схожою клінічною картиною. За скарлатини джерелом інфекції є хворий від початку змін в організмі до 4-5 діб після зникнення клінічних симптомів. Основний механізм передачі збудників – повітряно-крапельний. Рідше це йде через білизну, побутові предмети, іграшки. Вхідні «ворота» інфекції – ротоглоткові мигдалики. Температура тіла недужого може досягти до 38,5 – 40 градусів.
«Наприкінці першої доби захворювання (іноді на другий день) з'являються характерні плямисті дрібні висипання на шкірі. Спочатку висип з'являється на шиї та верхній частині грудей, а упродовж наступних 2-3-х днів поширюється по всьому тілу. Висип складається з численних дрібно крапчастих елементів, густо розташованих та утворюючих на шкірі щільне насичене рожеве поле. Характерний симптом Пастіа — елементи висипу локалізуються переважно в природних складках шкіри (частіще за все це локтьові складки) у вигляді лінійних темно-червоного, бурого чи фіолетового забарвлення елементів. Характерний симптом блідого носогубного трикутника або «трикутник Філатова верхній» у розпал хвороби — є блідість шкіри навколо рота на тлі характерного висипу на щоках. А також «трикутник Філатова нижній» - більш виражений висип на шкірі низу живота та внутрішніх поверхнонь стегон.
За словами пані Світлани, до способів профілактики скарлатини належать:
- Раннє виявлення і ізоляція джерела інфекції.
- Хворих утримують вдома або на стаціонарі впродовж 10 днів від початку хвороби.
- Дітей, які відвідують дошкільні заклади і перші 2 класи школи, ізолюють на 3 тижні.
- Контактуючим з хворим – карантин на тиждень.
«Ще хочу сказати, що і сама скарлатина може бути як в легких, так і в досить тяжких формах, а також після скарлатини, починаючи з третього тижня, можуть розвитися пізні інфекційно-алергічні ускладнення. Таки, як гломерулонефріт. міокрдіт, атртрити. Тому не раджу займатися самолікуванням. Повірте, скарлатина - не проста хвороба», - резюмувала Світлана Куніцина.
Нагадаємо, раніше ми писали про те, що неподалік Кривого Рогу планують відкрити реабілітаційний центр.
- Хворих утримують вдома або на стаціонарі впродовж 10 днів від початку хвороби.
- Дітей, які відвідують дошкільні заклади і перші 2 класи школи, ізолюють на 3 тижні.
- Контактуючим з хворим – карантин на тиждень. «Ще хочу сказати, що і сама скарлатина може бути як в легких, так і в досить тяжких формах, а також після скарлатини, починаючи з третього тижня, можуть розвитися пізні інфекційно-алергічні ускладнення. Таки, як гломерулонефріт. міокрдіт, атртрити. Тому не раджу займатися самолікуванням. Повірте, скарлатина - не проста хвороба», - резюмувала Світлана Куніцина. Нагадаємо, раніше ми писали про те, що неподалік Кривого Рогу планують відкрити реабілітаційний центр.