В Україні знизилася ціна на гречку: які прогнози?
Ціни на гречку в Україні продовжують падати, з початку року вона подешевшала майже на чверть, а в червні ціна знизилася ще на 5,5%. Згідно з думкою експертів Інституту аграрної економіки, це сталося через збільшену врожайність гречки цього року і обмежений доступ до основних ринків збуту.
У зв'язку з надлишком гречки на внутрішньому ринку, її ціни продовжують знижуватися. Наприклад, за даними експертів, середня ціна на цю крупу в червні становила 52,82 грн за кілограм, при цьому різні бренди пропонували гречку в ціновому діапазоні від 43 до 99 грн за певні вагові одиниці.
«Норма гречки, яку з’їдає українець протягом року, — 3 кг. Ми приблизно збирали 95 — 100 тис. т гречаної крупи. Завжди виникав психологічний дефіцит на 10 — 15 тис. т, який везли з росії чи з Білорусі. 40 млн населення помножити на 3 кг на душу населення, виходить приблизно 120 тис. т гречаної крупи на рік. Проте за минулий рік з країни поїхало 8,2 млн населення. А цього року зібрали понад 100 тис. т. Тобто маємо профіцит гречки», — пояснив економіст Олег Пендзин.
До того ж, експорт гречки з України майже неможливий через відсутність попиту на цю крупу у європейських країнах. Основними ринками збуту були росія та білорусь, але зараз Україна не веде торгівлю з цими країнами.
Експерти прогнозують подальше зниження цін на гречку у липні та серпні, приблизно на 5-7%, а також незначне здорожчання інших видів круп. Зауважується, що середня ціна на хліб буде зростати на 0,5-2% щомісячно.
Ситуація з цінами на інші крупи, такі як рис, ячна і пшенична, залишається стабільною. За перше півріччя рис подешевшав на 4,6%, ячні крупи на 4,7%, а пшениця на 2,0%.
Ціни на борошно пшеничне знизилися на 3%, а протягом червня ще на 17 копійок – до 16,38 грн/кг. Однак окремі види продукції хлібопекарської галузі продовжують дорожчати. Протягом першого місяця літа хліб пшеничний з борошна вищого ґатунку додав в ціні 0,6% – до 42,3 грн/кг, а з борошна першого ґатунку – 0,3% і коштує 34,82 грн/кг. Цінники на житній хліб підскочили до 36,57 грн/кг. Проте, деякі види хлібопекарської продукції можуть продовжувати дорожчати.