В Україні можуть змінити модель нарахування пенсії, – законопроєкт
17 квітня на офіційному веб-порталі Верховної Ради зареєстрували законопроєкт, який передбачає впровадження в Україні накопичувальної системи пенсійних заощаджень. Відповідного до нього передбачається обов’язкова участь у системі всіх працівників до 55 років. Пенсійні відрахування сплачуватимуть на паритетних умовах роботодавці та держава. Надходитимуть вони на особистий рахунок у тому Пенсійному фонді, який обере сам працівник. У разі його смерті, право на уже накопичені пенсійні заощадження перейде до спадкоємців.
17 квітня група народних депутатів від мнобільшості зареєструвала законопроєкт, який покликаний впровадити обов’язкову накопичувальну систему пенсійного забезпечення. Дискусії про необхідність запровадження такої системи в України точилися протягом тривалого часу.
Зараз в країні діє так звана солідарна пенсійна система. В її рамках роботодавці кожного працюючого українця сплачують єдиний соціальний внесок у розмірі 22% від розміру заробітної плати робітника. Ці гроші надходять до Пенсійного фонду, де потрапляють у «загальний казан». І уже із нього виплачують пенсію та страхові виплати відповідним категоріям населення. Тобто, якщо спростити, виходить, що пенсіонери отримують виплати за рахунок працюючих зараз людей.
Головний недолік цієї системи полягає в тому, що з року в рік кількість працюючих в Україні зменшується, а пенсіонерів навпаки, більшає. Відрахування ЄСВ банально не вистачає для покриття усіх пенсійних витрат, внаслідок чого ПФУ постійно позичає гроші у держави.
Головна ж особливість накопичувальної системи пенсії в тому, що відрахування потрапляють не в «загальний казан», а на індивідуальний рахунок кожного конкретного працівника. Ці кошти до моменту його виходу на пенсію не «лежать без діла»: спеціальний фонд їх інвестує, а отриманий дохід додає на рахунок працівника. Для більшого розуміння, це можна порівняти із депозитом в банку.
Внесений законопроєкт передбачає обов’язкову участь саме в накопичувальній системі пенсій усіх категорій працівників віком до 55 років. У разі ухвалення нового законопроєкту роботодавці будуть зобов’язані сплачувати до накопичувального фонду 1% від зарплати робітника до кінця 2023 року, 1,5% у 2024 та 2% у 2025 році. Держава має доплатити за робітника стільки ж. За бажання громадянин може збільшити розмір своїх пенсійних відрахувань, але варто зазначити, що держава співфінансуватиме лише до 3% від розміру середньої заробітної плати.
Розмір ЄСВ при цьому залишиться незмінним – 22%, а накопичувальний внесок просто ввійде до його складу. Спочатку (до кінця 2025 року) накопичувальні вклади будуть надходити до державного уповноваженого пенсійного фонду. А після цього робітник зможе обрати замість державного фонду приватний, банк або страхову компанію.
Аби накопичені таким чином кошти не «з’їдала» інфляція, до досягнення працівником пенсійного віку, фонд інвестуватиме їх у різноманітні фінансові інструменти, а отриманий дохід додаватиме до накопичень. Після виходу на пенсію громадянин зможе отримувати накопичену суму частинами (щомісяця) або, у певному випадку, одноразовим платежем. Окремо законопроєкт передбачено, що у разі смерті пенсіонера, право на накопичені ним заощадження матимуть спадкоємці.
Наразі документ тільки зареєстрували у Раді. На нього очікуватиме розгляд профільними комітетами Верховної Ради, під час яких можуть бути внесені певні зміни. Лише після цього законопроєкт можуть відправити на голосування. Навіть у разі прийняття потрібен буде певний час для розробки детального механізму та безпосереднього його впровадження.
Нагадаємо, з першого березня більш ніж 10 мільйонам пенсіонерів в Україні індексували пенсійні виплати.