У Кривому Розі на базі екскаватора винахідники створили унікальну машину для розмінування та готуються до серійного виробництва
13 квітня у Кривому Розі жителі деяких мікрорайонів могли чути вибухи. Це випробовували на справжніх противотанкових мінах спеціальний мінний тральщик на базі екскаватору. Надихнувшись американською технологію його за 4 місяці повністю спроєктували та розробили криворізькі майстри. Кошторис вийшов в рази дешевше спеціалізованих аналогів, а ефективністю не поступається. Наразі машина проходить випробування та сертифікацією, і якщо вони будуть вдалими – винахід криворіжців піде в серію та розміновуватиме українську землю.
Фактично щодня в стрічці новин ми натрапляємо на жахливі кадри підірваних на російській вибухівці машин, тракторів та людей. За площею забруднених боєприпасами земель Україна давно вийшла на перше місце в світі. Для їх швидкого розмінування сил одних лише саперів та ДСНС недостатньо – доводиться використовувати спеціальні мінні тральники. Але вартують вони просто космічних грошей, яких країні під час повномасштабної війни катастрофічно не вистачає.
Але криворізькі винахідники можуть переробити та адаптувати для військових і не тільки потреб – без перебільшення усе. Наприкінці минулого року у одного виробничого колективу з нашого міста з’явилася ідея – аби не купувати дороговартісну машину, можна взяти за основу промисловий екскаватор, оснастити його необхідною бронею та спеціалізованим обладнанням за американською технологією та випустити на поля для розмінування.
Головний конструктор та розробник машини Віталій розповів: «Аби наше сільське господарство не страждало, і землі якнайшвидше розмінували, ми вирішили зробити цю машину. Нам одне криворізьке підприємство надало екскаватор, а ми вже зробили все необхідне навісне обладнання. Зараз інститут, якомога швидше готує методику випробувань, аби ми могли отримати сертифікат на машину і надати ДСНС для розмінування наших полів».
Працювали над створенням тральника близько трьох десятків працівників. Від появи креслень до готової до випробувань машини пройшло всього чотири місяці. Розміновує поля такий тральник завдяки спеціальним молоткам на ланцюгах. Вони закріпленні в районі ковша, управління стрілою якого залишилося як у екскаватора. А от за допомогою нового доданого механізму молоти починають обертатися з великою швидкістю та вдарятися об землю.
Для розуміння, щоб здетонувала протитанкова міна достатньо ваги в 150 кілограмів. Більш ніж десятикратний запас сили вдаряння молота означає, що тральник знешкодить навіть ті міни, які закопані глибоко в землі і не пропустить жодної.
Аби захистити водія від вибуху міни між механізмом розмінування та рештою машини знаходиться спеціальний щит. Крім того, самі молоти б’ють об землю на відстані близько 2 метрів від самого захисного щита. Все це означає, що під час підриву потрапляти по тральнику будуть лише осколки міни.
Оператор, тобто водій, знаходиться в кабіні. Аби додатково його захистити її також обладнали додатковою бронею. Вона значно обмежила кут огляду, і щоб це компенсувати на кабіні додатково розмістили спеціальні камери відеоспостереження, що передають зображення оператору всередину.
Керувати машиною зможе не кожен, адже, незважаючи на весь захист, справу доводиться мати із вибухівкою. Тому планується, що керуватимуть нею досвідченні ДСНСники, які вміють поводитися з мінами та знають всі особливості їх розміщення.
Раніше фахівці, які працювали над машиною уже проводили тестування механізму розмінування в полі. Але без боєкомплекту. 13 квітня, у співпраці з піротехніками, тральник вперше випробували в бойових умовах. Машина успішно знешкодила дві протитанкові міни, які були спеціально для цього закопані на одному з віддалених місць.
«За кермом» був оператор Юрій. Чоловіка для цього спеціально готували заздалегідь. Про свої враження від тест-драйву він розповідає: «Є підвищені вимоги з техніки безпеки. Наприклад, оператору не можна виходити з машини, поки він не виїде на уже оброблену ділянку поля. Рухатися можна не швидше 1-2 кілометрів на годину, аби не пропустити жодну міну. Спрацювало все добре. Вибухову хвилю звісно відчув, але все прийнятно та в межах норми».
Якщо випробування і сертифікація криворізького тральника пройде вдало, то згодом планується його серійне виробництво і передача до підрозділів ДСНС. Яким вони допомагатимуть розміновувати Дніпропетровщину та деокуповані території.
Особисто оцінив старання криворізьких винахідників та перші випробування унікальної машини і очільник Ради оборони міста Олександр Вілкул, який зазначив: «ДСНСники знищили вже більш ніж 6 000 вибухових засобів, які залишили за собою окупанти. Але ми щодня чуємо новини про те, як на деокупованих територіях підриваються автівки, трактори та люди. Для того, аби цьому запобігти, в світі є лише один метод. Це так зване гуманітарне розмінування. І на криворізькому підприємстві створений зразок такої техніки. Далі ми готуємося приступити до більш широких масштабів гуманітарного розмінування».
«На всіх територіях, які були окуповані кацапами або, які були лінією зіткнення або, де була загроза зіткнення – скрізь відбувалося замінувння. Також багато залишилося нерозірваних артилерійських снарядів. І це величезна проблема. Ми є свідками того, як це відбувається на звільнених територіях. Засоби для розмінування американського та європейського виробництва дуже дорогий. Наш, вітчизняний – пришвидшить гуманітарне розмінування. Розробка нашим підприємством відбувалась за підтримки Ради оборони Кривого Рогу», - зазначив Олександр Пискун, заступник голови ради оборони Кривого Рогу, котрий також на власні очі побачив, як працює унікальна машина.