За рік в Україні видали більше мільйона дозволів на виїзд чоловіків за кордон через систему «Шлях» і лише 13% - «за гуманітаркою»
Після початку повномасштабної війни Україна обмежила можливість виїзду за кордон чоловікам призивного віку та військовозобов’язаних. Проте, не заборонила повністю – чоловіки можуть виїхати потрапивши до системи «Шлях». За рік вона видала більш ніж 1,2 мільйони дозволів на виїзд, з яких лише 170 тисяч - за гуманітарною допомогою або за потребами ЗСУ, а решта – у бізнес-справах. Про це повідомляє сервіс «Опендатабот».
Введення військового стану після початку повномасштабного вторгнення передбачало обмеження виїзду за кордон усіх військовозобов’язаних та чоловіків призивного віку. Для виключень була запроваджена система «Шлях». Потрапити до неї можна було звернувшись до Мінінфраструктури або до обласної Військової адміністрації. Вона дозволяла чоловікам виїздити за кордон з гуманітарною місією або у бізнес-справах. Основна умова – повернутися. Для «гуманітарки» строк перебування за кордоном складав не більше 30 днів, а для бізнесу – 45.
За рік, відповідно до даних на 1 березня, через систему видали більше 1,27 мільйонів дозволів на виїзд. Переважна більшість із них (87%) видавалася чоловікам для владнання бізнес справ – близько 1,1 мільйонів дозволів. За гуманітарною допомогою або у справах ЗСУ за цей час через «Шлях» виїхали 170 тисяч разів – лише 13% від усіх, хто отримав дозвіл.
Особливо активізувалися виїзди через «Шлях» у останні чотири місяці. За період з листопада по лютий видано майже пів мільйона дозволів. З них більше 400 тисяч – для бізнесу, і 70 тисяч – для волонтерів або у справах ЗСУ.
При цьому виїзд спортсменів спортсменів, діячів культури та інших категорій осб регламентується спеціальними правилами. Часто такий «особливий» статус призводить до скандалів. Яскравий приклад тому – нещодавна історія зі стендапером, якому Мінкульт надав дозвіл на виїзд за кордон, а той вирішив просто не повертатися.
Не обійшлося без прецедентів зі «Шляхом» і з криворіжцями. Нещодавно відправили до суду справу місцевого мешканця, який за 6 тисяч доларів США обіцяв ухилянтам внести їх дані до системи.