В Україні можуть скасувати свята 8 Березня та 1 Травня, – законопроєкт
Відповідно до Кодексу законів про працю України, щорічно ми відзначаємо 12 загальнодержавних святкових днів, які є неробочими для більшості робітників (поза умовами воєнного стану). 13 лютого група депутатів внесла до Верховної Ради України проєкт Закону, який скасує або встановить нові дати для деяких свят. 14 лютого відповідний законопроект став доступний для ознайомлення на офіційному веб-порталі Верховної Ради.
13 лютого у Верховній Раді України зареєструвати та відправили на розгляд відповідному комітету законопроєкт, який передбачає зміну низки загальнодержавних святкових (неробочих) днів. Зокрема, планують скасувати святкування «Міжнародного жіночого дня» 8 Березня та «Дня праці» 1 Травня.
У пояснювальній записці до законопроєкту автори аргументують його необхідність тим, що дати відповідних свят були встановлені радянською владою та символізували колоніальну спадщину. Наприклад, «Міжнародний жіночий день» був впроваджений за ініціативи Клари Цеткін у 1921 році та прив’язаний до дати Лютневої революції в росії 1917 року. А «День праці» (1 травня) свого часу використовувався як комуністами так і нацистами для пропаганди власних режимів.
Натомість автори законопроєкту пропонують на загальнодержавному рівні замість них встановити свята, які б відображали українську історію та самобутність. Жіночий день пропонують приурочити до дня народження, мабуть найвідомішої жінки країни, – Лесі Українки, а саме 25 лютого. Крім того, національним святом пропонують зробити і день народження Тараса Шевченка 9 березня. Щоб уникнути економічних втрат, статус неробочого дня натомість заберуть у 1 травня.
Зміни у разі ухвалення законопроєкту торкнуться і Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій. Автори поправок до закону звертають увагу на те, що по всій Європі це не святковий, а жалобний день, коли згадують десятки мільйонів жертв війни. Крім того, відзначають його 8 травня, на відміну від радянського свята. Законопроєкт рекомендує залишити лише День пам’яті та примирення 8 травня, проте без статусу вихідного. Натомість планується визнати офіційним святом День матері, який щорічно відзначається у другу неділю травня.
Документ наразі лише поданий на розгляд відповідного комітету у Верховній Раді, який ще може внести до нього свої рекомендації, відправити на доопрацювання або ж винести на обговорення широкого кола спеціалістів. Лише після чого поправки до закону відправлять на голосування народних обранців.