Всесвітній день боротьби з вірусними гепатитами 2024: настав час діяти
Щорічно 28 липня відмічається Всесвітній день боротьби з вірусними гепатитами ( ВГ) Цей день запроваджений для підвищення обізнаності про проблему ВГ, способи профілактики та лікування, а також зниження рівня стигмації людей, які живуть з ВГ. Основний акцент ставиться на ВГВ та ВГС оскільки найбільше смертей ( понад 90%) пов'язані саме з ними.
За оцінками ВООЗ у 2022р. у світі проживало 254 млн. людей з хронічним ГВ та 50 млн.з хронічним ГС. Щорічно фіксується понад 2 млн. нових випадків хронічних ГВ та ГС.Щорічно близько 1,3 млн. людей помирає, що перевищує кількість смертей ВІЛ/СНІД.
В Україні, за оціночними даними, зробленими до повномасштабного вторження,5% населення інфікованого ВГС із них 3,6 % мають хронічний перебіг хвороби; 1,5% населення мають хронічний ГВ. Більшість осіб, які мають захворювання, на жаль, не здогадуються про хворобу. Від так не проводять вчасно діагностику та не отримують лікування.
Умісті Кривий Ріг щороку діагностується хронічні вірусні гепатити В та їх частка в групі парентеральних ВГ коливається від 66 до 92-х відсотків. В 2023р вона становила 87,8% відсотків.
Оскільки ці хронічні хвороби мають агресивний характер ураження печінки,то часто призводять до розвитку серйозних ускладнень, таких як фіброз, цироз печінки та рак печінки.
Найбільш поширеними проявами гострого гепатиту є виражена слабкість, швидкавтомлюваність, апатія, головний біль, диспетичний синдром ( нудота, блювання, діарея, болі в животі, зміна кольору сечі ( потемніння до кольору темного пива) та знебарвлення калу, пожовтіння шкіри, слизових оболонок та склер; підвищення температури тіла. Може бути свербіж шкіри та болі у суставах.
Цьогорічна тема Дня боротьби із вірусними гепатитами: «Прийшов час діяти.Тестуватися. Лікуватися. Вакцинуватися.»
Це значить профілактика, вчасне виявлення та лікування.
Для профілактики важливо попередити контакт з інфікованою кров' ю та біорідинами через пошкоджену шкіру та слизові оболонки,контакт з забрудненими медичнимии та не медичними інструментами при наданні медичної допомоги та соціальних послуг ( манікюр, пірсинг, тату, перукарські та косметичні послуги), при вживанні наркотиків ін'єкційно та інтраназально; побутовим шляхом при спільному користуванні зубними щітками, лезами для гоління; статевим шляхом під час незахищених статевих контактів. Також вірус може передаватися від вагітної до плоду через плаценту.
Заходи профілактики направлені на отримання імунітету до ВГВ при здійсненнівакцинації. Три дози вакцини дають пожиттєвий захист від інфікування. Щеплення проводиться згідно Національного календаря профщеплень. Початок вакцинацію здійснюється в першу добу народження дитини, але ж щеплення можна проводити у любому віці людини.
Інші важливі методи профілактики для парентеральних вірусних гепатитів є:
- застосування бар' єрних контрацептивів;
- використання медичних та не медичних інструментів одноразового призначення ( шприці, голки, крапельні системи, хірургічні, гінекологічні інструменти та інші) та індивідуального користування ( зубні щітки, леза для гоління, контактні лінзи тощо);
- використання стерильного інструментарію багаторазового призначення, як в закладах охорони здоров'я, так і в косметичних, перукарських, манікюрних салонах;
- використання засобів індивідуального захисту ( медичні рукавички, захисні окуляри, щитки, одяг).
Для раннього виявлення ВГВ та ВГС, рекомендовано хоча б раз на рік пройти тестування. Для осіб групи ризику щодо можливого інфікування ( медпрацівники, хворі шлунково - кишкового тракту,венеричні хвороби та СНІД, військовослужбовці, працівники МВС та ДСНС, особи які отримували препарати крові, гемодіаліз, які контактували з інфікованими на ВГВ, ВГС та інші) вище вказаний термін тестування обов'язковий.
Безкоштовний тест можна зробити звернувшись до сімейного лікаря та лікаря – інфекціоніста.
При виявленні гепатиту наразі існують ефективні ліки, які закуповуються державою. При ВГС лікування триває від 3-х до 6-ти місяців і в 90-95% хворі повністю одужують. Лікування ВГВ в більшості випадків є по життєвим; лікарські засоби ефективно контролюють вірус в організмі та попереджують ураження печінки.
Час діяти вже зараз: протестуйтесь на ВГ, відвідайте лікаря і розпочніть лікування у разі позитивного результату тесту. Вірусний гепатит виліковний.
З використанням матеріалів центру Громадського здоров'я.