Не вистачає страхового стажу для пенсії: алгоритм дій на такий випадок
Українське законодавство передбачає різні види пенсій, кожен з яких має певні вимоги до віку людини, страхового стажу, особливого статусу. Однак, не завжди складається так, що є той потрібний та бажаний страховий стаж.
Для нагадування слід зауважити, що страховий стаж – період, за який людина підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню. Простіше кажучи, це час, за який щомісяця за нас з вами сплачували страхові внески на роботі. Якщо його не вистачає, можна допрацювати необхідну кількість часу. А також докупити проміжок, який потрібен для пенсії.
Коли українець або українка офіційно не працювали в певні періоди з 1 січня 2004 року і не входили до категорії застрахованих осіб, тоді можна укласти договір про добровільну участь/докупити страховий стаж. До 2004 року докупити стаж не є можливим.
Добровільна оплата єдиного внеску за минулий час укладається за місцем проживання. Для цього треба звернутися до податкового органу з пакетом документів, серед яких:
- Заява відповідної форми.
- Копія трудової книжки за наявності.
- Виписка з системи персоніфікованого обліку. Тобто довідка ОК-5. Вона може замовитися через «Дію».
- Копія посвідчення особи.
Для того, щоб зробити це електронно, потрібно приєднатися до Типового договору про добровільну сплату страхових внесків. Докупити стаж можуть працевлаштовані за кордоном українці, які хочуть отримувати пенсію у рідній державі, люди передпенсійного віку, яким не вистачає стажу для пенсії, ті, хто мають низький дохід, але хочуть збільшити свою пенсію у майбутньому.
Робити внески можна і за себе, і за іншу людину, якщо вона не є пенсіонером. На сайті ПФУ слід пройти такий алгоритм:
- Увійти в особистий кабінет з використанням КЕП, «Дія.Підпису» чи системи gov.id.
- Обрати пункти «Комунікація з ПФУ», а потім «Договір на добровільну участь».
- Заповнити усі поля, які є на екрані.
- Дати згоду на обробку персональних даних, підтвердити їх коректність.
- Підписати документ завдяки кваліфікованому електронному підпису.
- Сплатити внески через Portmone або платіжне доручення.
Щоб непрацюючій особі зарахували повний місяць страхового стажу, за неї треба сплатити мінімальний страховий внесок, щонайменше. Він розраховується за формулою /мінімальна зарплата * 22%/. З 1 квітня поточного року його розмір становить 1760 грн. Гроші зараховуються за місяць, у якому вони надійшли на рахунок Пенсійного фонду. Перевірка свідчень про зарахування платежу здійснюється в особистому кабінеті на сайті ПФУ.
Вам також будуть корисні новини за темою:
- Змінився розмір пенсій для ветеранів.
- Дані про майбутню пенсію на відстані кількох рухів мишкою, як їх дізнатися за допомогою «Дії».
- Пенсія у зв’язку з інвалідністю: як її оформити віддалено.