З яких причин громадянам можуть відмовити у наданні компенсації за пошкоджене чи зруйноване житло
Тисячі українців звернулися за допомогою до держави аби відновити пошкоджене окупантами житло чи придбати нове, на зміну знищеному. За програмою «єВідновлення» зареєструвалися понад 66 тис українців, а 13 520 заявників – отримали відмову. Про причини таких рішень розповіла голова комітету Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олена Шуляк.
Загальна сума узгоджених компенсацій за програмою «єВідновлення» перевищила позначку в 7 млрд грн. Від громадян отримали більше 66 тисяч заявок на матеріальну допомогу. Відсоток відмов за програмою наразі невисокий – її отримали 13 520 заявників.
Найчастіше відмовляли із таких причин:
- спроби шахрайства: намагання видати занедбане житло за пошкоджене внаслідок збройної агресії РФ; надання недостовірної інформації про пошкодження; спроби отримати компенсації двічі — за кошти «єВідновлення» і, зокрема, благодійних фондів.
- відсутність нерухомості в держреєстрі майнових прав;
- пошкодження місць загального користування, наприклад, загальних просторів у багатоповерхівках, на які не передбачено компенсації;
Також буває, сам заявник відмовляється від компенсації в очікуванні запуску наступних етапів програми. Наприклад, якщо сума пошкоджень відчутно більша за 200 тис грн, і потрібен вже капітальний ремонт, вирішують дочекатися наступного етапу програми, компенсації до 500 тис грн.
До того ж жодних компенсацій не передбачено для тих, хто співпрацював з окупантами, і підсанкційних осіб. Також не отримають виплати ті, хто має судимість за злочини проти основ національної безпеки України.
Зважати потрібно і на те, що дія програми не поширюється на:
- меблі;
- техніку;
- автомобілі.
Нагадаємо, що в Україні з’явиться масштабна система відеоспостереження.