Які зміни для України підготували в Національній стратегії доходів
В Уряді розробили і затвердили Національну стратегію доходів на 2024-2030 роки. Нею передбачені зміни в роботі податкової та митниці, реформа спрощеної системи оподаткування та інш. Нововведення дозволять збільшити надходження до бюджету та знизити рівень корупції. Про це повідомило Міністерство фінансів.
Уряд затвердив Національну стратегію доходів на 2024-2030 роки. Вона покликана підвищити власні доходи країни, зменшивши залежність від зовнішньої допомоги.
Досягати цієї мети будуть не через зростання податків, а завдяки покращенню їх адміністрування, зменшенню кількості пільг, винятків із загальних фіскальних правил та уникнення корупції через деперсоніфікацію даних про платників.
Нововведення вступатимуть в силу поступово. У першу чергу планують змінити підходи у роботі податкової та митниці, а вже потім переходити до інших реформ. Це дозволить обмежити втручання контролерів у діяльність бізнесу. Вони більше не матимуть персональної інформації та контактів, і це мінімізує корупційні «схеми» у сфері.
При цьому Митниця отримає право проводити оперативно-розшукову діяльність та досудове розслідування у справах про контрабанду.
Зміниться і система оподаткування громадян.
Основна пропозиція – повернення до прогресивної шкали оподаткування. Параметри і ставки визначатимуть окремо, залежно від стартових умов, які складуться на той час. Головною метою змін є , позбавлення від зловживання при працевлаштуванні та збільшення доходів бюджету.
У майбутньому планують ввести диференційований підхід до оподаткування нерухомого майна. Автори Стратегії вважають, що справедливіше платити податок з урахуванням оціночної вартості майна. Для цього розроблятимуть методику оцінювання, тож зміни швидкими не будуть.
Велику увагу приділили змінам в оподаткуванні бізнесу. Стратегія передбачає поступове обмеження кількості українських ФОПів на спрощеній системі оподаткування.
1. Юрособи взагалі втратять можливість працювати з такою податковою пільгою. Але поверати їх до «нормальних» умов оподаткування будуть поступово. Починаючи з 2025-го протягом трьох років ставки податку на прибуток поступово збільшуватимуть до 18%.
2. ФОПів 2 та 3 груп об’єднають в одну групу. Ставки оподаткування залежатимуть від виду діяльності й варіюватимуться від 3% (торгівля споживчими товарами) до 17% (для деяких послуг). А у віддаленій перспективі готуватимуть їх до переходу на загальну систему оподаткування.
3. Продовжуватиме діяти норма про обов’язкове РРО (класичне чи програмне).
4. Аби мінімізувати продажі контрабанди та контрафакту скасують винятки у документальному підтвердженні походження товарів.
5. Облік стане обов'язковим, але буде максимально спрощеним, аби мінімізувати витрати на його ведення.
6. ФОПи 1 групи в майбутньому сплачуватимуть не фіксований внесок, як зараз, а податок з отриманого доходу. Відповідно, тут посилюється значення та роль обліку й звітності.
7. Базу оподаткування для фермерів-фізосіб 4 групи планують розширити, почавши з оподаткування на підставі оцінки землі.
8. Зареєструвати й закрити ФОП стане простіше. Процедура буде автоматична. Окрема реєстрація суб’єкта господарської діяльності у випадку з фізособами не знадобиться. А гроші, отримані підприємцем на інші рахунки, оподатковуватимуться ПДФО на загальних підставах.
Нагадаємо про те, що водіям України хочуть видавати посвідчення нового зразка.