Важко, але адаптувалися до реалій: аналітики оцінили зміни в економіці України впродовж року
Економіка України переживає важкі часи через повномасштабну війну, яку розв’язали російські терористи. Аналітики зі «Слова та діла» докладно розібрали зміни у цій площині нашої держави за останній рік.
Так, ВВП України минулоріч пройшов доволі серйозне потрясіння за час Незалежності – скоротився на 29,1%. Через росію були окуповані території, поплічники путіна займалися руйнуванням інфраструктури та виробництва, блокадою портів, впливом на логістику, викликали масову міграцію. Цьогоріч українська економіка змогла відновити ріст. В НБУ очікують, що за підсумками року, що минає, позитивний показник складе 4,9%. До прикладу, уже за вересень ВВП став більшим на 9,1%, у порівнянні з 2022 роком.
Серед інших моментів впливу на економіку:
- Інфляція сповільнилася. У вересні нині вона склала 7,1% против 24,6% у вересні 2022. За підсумками 2022-го здорожчання вклалося на рівні 26,6%. У цьому році Нацбанк прогнозує 5,8%.
- Курс долара станом на 6 листопада був 36,17 грн. Рік тому – 36,56 грн. НБУ від початку жовтня відійшов від фіксованого курсу і взяв фокус на режим керованої гнучкості.
- Облікова ставка, а простими словами показник вартості грошей в Україні, з 27 жовтня знижена до 16% річних. Очікується, що грудні її знизять ще на один пункт. Після початку війни вона була на рівні 25%.
- Держава наростила об’єм міжнародних резервів. Станом на кінець вересня мова про 39,72 млрд долл. В той час, у аналогічний період 2022 року було 23,93 млрд. При цьому, у час повномасштабного вторгнення було навіть рекорд через регулярні надходження від західних партнерів.
- Товарообіг України за 9 місяців склав 73,7 млрд долл. Це трохи більше січня-вересня 2022 – 72,3 млрд. До нас частіше за все ввозилися транспорт, устаткування, продукція хімічної промисловості, паливно-енергетичні товари. На експорт, у топ, потрапили продукти, метали, вироби з них, машини, устаткування, транспорт.
«Порівняно з минулим роком зріс дефіцит державного бюджету України - до 900 млрд грн проти 638,7 млрд за підсумками січня-жовтня 2022-го. Також зріс обсяг державного та гарантованого державою боргу - 133,62 млрд долл на кінець вересня. Минулого року він становив 98,1 млрд. А фактичні державні запозичення за десять місяців становили 1 трлн 341,4 млрд грн. За аналогічний період 2022 року вони становили 932,4 млрд грн», - говорять у виданні.
Нагадаємо, раніше ми писали про товарне життя Дніпропетровської області.