Прострочені декларації, конфлікт інтересів та хабарі: які цифри та покарання зараз демонструє реєстр корупціонерів в Україні
Наприкінці вересня в Україні знову став відкритим реєстр корупціонерів. На той момент у ньому було 44,7 тисяч відповідних справ. Найчастіше осіб до переліку включають через порушення норм фінансового контролю, на кшталт проблем з деклараціями, конфлікт інтересів та хабарництво. Порушників закону досить часто штрафували. Проте, є вироки з реальним строком у в’язниці та з конфіскацією майна. Таку інформацію наводять представники проекту «Опендатабот».
Реєстр зберігає інформацію з 2010 року. Проте, у вказаний час фіксувалося лише 9 корупційних оборудок. Повноцінно ресурс запрацював з 2011 року. Його активне поповнення почалося з 2018 року – кількість виявлених порушників стала більшою в 1,7 разів. Піковим і найбільш «плідним» вважається 2021 рік – 6 850 порушень. Це в 1,6 разів вище, ніж за 1,5 роки повномасштабної війни. За весь минулий рік було 2 585 справ, за 9 місяців 2023-го - ще плюс 1 586.
«Серед цих корупціонерів є ті, які внесені до Реєстру два або більше разів через тривалий процес розгляду їхніх діянь у різних судових провадженнях. Також є особи, які вчинили два або більше корупційних правопорушень», - говорять в «Опендатабот».
ТОП-3 приводи для потрапляння до реєстру корупціонерів:
• Порушення вимог фінансового контролю. 84% через несвоєчасно оприлюднені декларації.
• Запобігання та врегулювання конфлікту інтересів. Зараз зафіксовані 4 663 таких ситуацій.
• Хабарництво. Пропозиція, обіцянка чи надання неправомірної вигоди службовій особі вписали у історію 4 606 осіб.
«Найчастіше фігурантів реєстру корупціонерів штрафують — таке покарання застосовано у 33 908 справах. Варто зазначити, що у 56% або 19 043 випадках ці штрафи становлять 850 грн. Другий за поширеністю вид покарання — позбавлення волі. За грати потрапило 3 285 корупціонерів, з них 346 отримали так звані «умовні» строки. Замикає топ-3 конфіскація майна — цей вид покарання застосовано лише у 1 377 справах.
Варто зазначити, що найбільш розповсюджена практика покарань — комбінування декількох видів відповідальності. Зокрема, йдеться про накладення штрафу та конфіскація або ж штраф та позбавлення права обіймати певні посади», - додають аналітики.
В «Опендатабот» зазначають, що наповнення реєстру не є реальним показником боротьби з корупцією в Україні.
Нагадаємо, раніше ми писали про те, що з початку літа українці отримали майже 50 тисяч дозволів на зброю.
• Запобігання та врегулювання конфлікту інтересів. Зараз зафіксовані 4 663 таких ситуацій.
• Хабарництво. Пропозиція, обіцянка чи надання неправомірної вигоди службовій особі вписали у історію 4 606 осіб. «Найчастіше фігурантів реєстру корупціонерів штрафують — таке покарання застосовано у 33 908 справах. Варто зазначити, що у 56% або 19 043 випадках ці штрафи становлять 850 грн. Другий за поширеністю вид покарання — позбавлення волі. За грати потрапило 3 285 корупціонерів, з них 346 отримали так звані «умовні» строки. Замикає топ-3 конфіскація майна — цей вид покарання застосовано лише у 1 377 справах. Варто зазначити, що найбільш розповсюджена практика покарань — комбінування декількох видів відповідальності. Зокрема, йдеться про накладення штрафу та конфіскація або ж штраф та позбавлення права обіймати певні посади», - додають аналітики. В «Опендатабот» зазначають, що наповнення реєстру не є реальним показником боротьби з корупцією в Україні. Нагадаємо, раніше ми писали про те, що з початку літа українці отримали майже 50 тисяч дозволів на зброю.