Повернення в Україну з дитиною: поради, як полегшити дорогу і життя в місті
Через повномасштабну російську агресію на теренах нашої держави велика частка громадян поїхала за кордон у пошуках безпечного прихистку. Проте, туга за домом бере своє, хочеться повернутися назад. Якщо ви маєте дитину і вирішили вирушити до України, то вам у нагоді стане пам’ятка Міністерства охорони здоров’я.
За час, поки вас не було, рідне місто змінилося. З’явилися протитанкові їжаки, блокпости, сліди від обстрілів окупантів. Підготуйте себе до цього. Обов’язково завантажте додатки зі сповіщенням про повітряну тривогу. З дитиною будьте чесними та оптимістичними. Потрібно сказати щось на кшталт: «Разом ми все відбудуємо, перемога і спокійне життя близько». Якщо вам ставиться питання, на яке ви не знаєте як відповісти, зауважте, що шукатимете шляхи вирішення разом. За словами фахівців, малеча у перші дні може бути збудженою, загальмованою або дезорієнтованою. Це нормально.
На випадок, коли дитина не знала, що у неї вдома війна, саме час розповісти. Допоможуть у цьому додатково спеціально створені матеріали:
- мультфільм «Добро завжди перемагає»;
- книжка «Залізницею додому»;
- книжка «Казковий ліс. Пригоди Єнотів бешкетників», авторка Юлія Олефір.
Обов’язково влаштуйте свято повернення. Це відкриє нову сторінку у вашому житті, знизить напругу і відволіче.
До речі, дитина має знати звук повітряної тривоги і бути до нього готовою. Найкраще можна підготувати її такими словами: «Сигнал тривоги каже про те, що наше ППО готове знешкодити небезпеку. І ми теж маємо подбати про свою безпеку». Важливо проінформувати, що якщо сирена застане в школі чи садочку – дорослі відведуть в укриття. Не оминайте увагою алгоритми поведінки, коли син або донька в момент тривоги були на вулиці чи самі вдома. Під час перебування у квартирі чи будинку можна потренуватися у діставанні до безпечного місця. Приміром, грою «хто перший добіжить». У сховок слід покласти матеріали для творчості, навушники, варто мати воду, печиво. І привчитися, щоб телефон завжди мав повну батарею.
Подбайте про коло спілкування. Дізнайтеся про друзів, що залишилися у населеному пункті. Як про товаришів дитини, так й про своїх. Підтримка важлива не тільки родинна.
«Багато людей постраждали через війну не лише психологічно, а й фізично. Навчіть дитину коректно поводитися з людьми, що мають фізичні вади чи протези. Поясніть дитині, що таке протез та звідки він з’явився, що люди з протезами абсолютно нормальні і, крім того, справжні герої. У дітей набагато менше стереотипів, ніж у дорослих», - кажуть у МОЗ.
Зазначимо, станом на кінець червня поточного року за даними Громадянської мережі «ОПОРА» за кордоном перебували 8 млн 177 тис. українців.
- мультфільм «Добро завжди перемагає»;
- книжка «Залізницею додому»;
- книжка «Казковий ліс. Пригоди Єнотів бешкетників», авторка Юлія Олефір.