Два мільярди доларів США – мінімальна оцінка збитків, завданих підривом ГЕС: перші підрахунки
Підрив окупантами греблі Каховської ГЕС – одна із найбільших техногенних катастроф, яка завдасть нашій країні втрат на сотні мільярдів гривень у найближчі роки, навіть якщо війна закінчиться. Але прямі збитки, які станом на зараз уже завдані, теж становлять астрономічну суму – щонайменше 2 мільярди доларів США. Такий результат своїх перших підрахунків наслідків теракту оприлюднила Київська школа економіки (KSE).
Найбільше прямих втрат зазнав житловий фонд. Загалом на території Миколаївської та Херсонської областей підтопило більше 80 міст, сіл та містечок. Визначити точну кількість постраждалих будинків наразі неможливо, через тимчасову окупацію протилежного берегу. Однак, попередні оцінки показують, що в зону підтоплення їх потрапило близько 20-30 тисяч. Із них 150 херсонських багатоповерхівок. Прямі збити від затоплення приватних будинків та супутньої до них інфраструктури оцінюються в 950 мільйонів доларів. Причому більша їх частина – на окупованому березі Дніпра.
Одне із головних призначень ГЕС – виробництво енергії. Одні з найбільших збитків її підрив, відповідно, несе саме енергетиці країни. За підрахунками експертів, загальні прямі збитки енергетиці склали 624 мільйони доларів. Кожен наступний рік без ГЕС нестиме для Укргідроенерго економічних збитків на більш ніж 100 мільйонів доларів. Для того же, щоб побудувати нову ГЕС такої ж самої потужності доведеться витратити близько мільярда доларів. А крім того, спричинена підривом повінь затопила 17 АЗС та дві нафтобази.
Від повені постраждало більше 290 кілометрів доріг. Якщо для доріг міжнародного та державного рівня наслідки не настільки страшні, то комунальні дороги окремих міст та сіл виявилися найбільш зруйнованим. А це – більше половини від загальної довжини постраждалих шляхів. Відновлення транспортної інфраструктури обійдеться в 311 мільйонів доларів.
Збитки промисловості склали 105 мільйонів доларів – сума відносно невелика. Це пов’язано із тим, що значна частина підприємств регіону або релокувалася, або зупинилася. Серед найбільш постраждалих – промислові об’єкти в Корабельному районі Херсону.
Подібна ситуація і з сільським господарством. Знищення риби, посівів та худоби внаслідок затоплення спричинило збитків на 25 мільйонів доларів. Така невелика цифра пов’язана із тим, що більшість родючих прибережних земель через обстріли окупантів і так не використовувалися. Тим не менш втрата водосховища зробить неможливою іригацію. Уже через рік втрати доходів від рослинництва регіону становитимуть 182 мільйонів доларів та ще 49 мільйонів у інших галузей сектору. До того ж, країна витратить 41 мільйон доларів на будівництво водогонів для тих міст, які отримували воду з Каховського водосховища, зокрема – і Кривого Рогу.
Підрив заподіяв значних збитків і екології країни. В воду потрапило більше 150 тон нафти. Через потужний потік рівень солоності в Чорному морі біля берегів Одеси втричі нижче норми, що сильно шкодить місцевій фауні. Територія навколо водосховища усіяна природно-заповітними зонами, які також постраждали внаслідок підриву – або через затоплення, або навпаки – через відсутність води. Орієнтована сума збитків довкіллю за підрахунками Міндовкілля оцінюється в 1,5 мільярда доларів.
Нагадаємо, підрив ГЕС завдасть збитків і гаманцям українців – через відчутний ріст цін.