Більшість українців вважають, що не зазнають ніяких утисків через використання російської мови, – соцопитування
Станом на кінець весни 2023 року всього 8% українців зазнавали утисків через використання у своєму побуті російської мови. За час повномасштабної війни кількість таких випадків виросла, проте зовсім незначно. Приблизно така ж кількість опитаних зізналася, що зазнає утисків через використання української мови. Такі дані соціологічного дослідження оприлюднив Київський міжнародний інститут соціології.
Нині 84% респондентів вважає, що в Україні немає проблем із використанням російської мови, і російськомовні громадяни не зазнають жодних утисків та переслідувань. У перші місяці повномасштабної війни (конкретно – травень 2022 року) так вважало 93% українців. За цей час кількість тих респондентів, хто стикався із утисками через використання російської, зросла із 5% до 8%. Решті – важео відповісти.
Переважно заявляють про утиски за використання російськї мови жителі південних регіонів України. Найменше – в центральних областях та на Сході, куди територіально відноситься і Дніпропетровська область. Тут про це зазначили 6% опитаних. Що цікаво, у травні минулого року ця кількість складала 9%. На Заході країни із таким стикнулось 8% опитаних.
Подібна ситуація склалася й із використанням української мови. Про те, що стикалися із дискримінацією заявили 7% україномовних громадян. Така ж кількість зазначила про використання в рівній мірі російської та української. 86% та 83% відповідно заявили, що ніколи із мовними проблемами не стикалися.
Проводилося опитування із 26 травня по 5 червня 2023 року. Взяли в ньому участь 984 респонденти із усіх куточків країни. При чому 32 із них за національністю ідентифікували себе як росіяни. Серед них лише шестеро зазначили про утиски через російську мову, решта ж вважає, що немає жодних проблем.