Виявити та попередити: у Кривому Розі відбувся форум з питань техногенних катастроф на території Криворіжжя
25 травня у Кривому Розі на форумі вчені та держслужбовці обговорили питання виявлення і попередження техногенних катастроф на території Кривбасу. Також учасники зібрання ознайомилися з останніми розробками місцевих вчених та вирішили звернутися до Кабміну з пропозицією допомогти у фінансуванні програми поліпшення екологічного середовища регіону.
Проблема вжиття невідкладних заходів у вирішенні питань стану техногенної частини земної кори Криворізького залізорудного басейну є актуальною на загальнодержавному рівні. У 2010 році в нашому місті сталися дві потужні техногенні катастрофи: на шахті імені Орджонікідзе утворилася вирва площею у 16 га, а у Центрально-Міському районі під землю пішла частина ринку. Щоб більше такого не сталося, у місті розпочали створення програм з аналізу, прогнозування та попередження таких явищ.
Вагомий внесок у дослідження стану залізорудного басейну зробили фахівці Науково-дослідного гірничорудного інституту КНУ та «Кривбаспроєкту». «Наука не стоїть на місці, виникають нові методи та шляхи вирішення проблем, методи досліджень, – розповів директор Науково-дослідного гірничорудного інституту КНУ Вадим Щокін. – Тому ми намагаємося знайти на сьогоднішній день інноваційний інструмент для вирішення тієї проблеми, яка виникла».
На сьогоднішній день у Криворізькому басейні порушено понад 34 тис. га земель, які потребують дослідження їх стану та вжиття заходів для запобігання виникненню катастрофи техногенного та природного характеру.
За словами очільника міського управління екології Олександра Скакальського, проблема порушених земель пов’язана із роботою гірничо-видобувної промисловості міста. Моніторинг їх впливу на довкілля відбувається практично у режимі онлайн. А у Науково-дослідному гірничорудному інституті КНУ розроблені та апробовані п’ять методів з відповідним обладнанням для проведення камеральної обробки комплексу показників різної фізичної природи для досягнення достатньої достовірності результатів геофізичних досліджень, виявлення пустот і неоднорідностей. Саме ці розробки діючих програм з моніторингу на форумі і продемонстрували криворізькі науковці. За їх словами напрацювання мають велику перспективу для застосування по всій країні.
«У будь якому випадку Україна буде відновлюватися і питання убезпечення промисловості, мешканців, убезпечення цілих житлових масивів, які є в ареалі видобутих гірничих робіт – воно є вкрай важливим», – зазначив ректор Криворізького національного університету Микола Ступнік.
У свою чергу головуючий на форумі Юрій Вілкул нагадав присутнім події вересня минулого року. Як він підкреслив, саме за рахунок розробок місцевих вчених та промисловців вдалося мінімізувати наслідки обстрілів дамби водосховища Кривого Рогу. «Коли були наміри зруйнувати наші дамби, ми зреагували, щоб наше місто було не ушкоджене, або менш ушкоджене», – додав в. о. мера Кривого Рогу, заступник голови Ради оборони міста.
Нагадаємо, що у 2021 році Дніпропетровська обласна рада підтримала проєкт державної програми дослідження стану Криворізького басейну, але через повномасштабне вторгнення її реалізацію відклали. Ця програма потребує близько п’ятнадцяти мільярдів гривень і таких грошей у міста нема. Тож учасники форуму сподіваються на підтримку з боку Кабміну та Верховної ради України.