Рухаємось від Москви у бік Європи: Православна Церква Укразмінює календар свят
24 травня Православна церква України затвердила повний перехід на новий календар. Вже цьогоріч, з вересня більшість християн України можуть почати відзначати Різдво 25 грудня, Покрова 1 жовтня, Водохреще 6 січня, а Миколая 6 грудня. Формально це рішення ще має ухвалити помісний собор церкви, який відбудеться 27 липня.
У лютому 2023 року першою на повний перехід наважилась Українська греко-католицька церква. Православна Церква України міркувала до 24 травня і також зважилась на зміни. Минулого року в ПЦУ дозволили перехід усім охочим парафіям. Зараз же реформу прийняла практично вся церква.
Рішення про перехід на новий календар ПЦУ ухвалила на архієрейському соборі – зібранні усіх єпископів у Києві в Трапезному храмі Києво-Печерської лаври. Формально зміни ще має схвалити помісний собор церкви 27 липня 2023 року за участю мирян. Реформа буде втілюватись поступово з перехідним періодом для охочих.
Зміна календаря свят стала важким кроком, на який не наважувались десятиріччями. Проте після повномасштабного вторгнення рф це питання набуло політичного забарвлення і більшість українців висловились за підтримку змін.
Тож 1 вересня УГКЦ та ПЦУ одночасно перейдуть на новий стиль для нерухомих свят, але збережуть чинну Пасхалію – святкування Великодня і прив'язаних до нього подій. Найбільше з них - Трійця, яку святкують на 50-й день після Великодня.
Такий перехід зі старого Юліанського календаря на новий без врахування Великодня називають «Новоюліанським календарем». Саме так робили і православні церкви Європи, які також зберегли різний підхід до вирахування Великодня з церквами Григоріанського календаря.