Прихована небезпека: на Дніпропетровщині зареєстрували 12 випадків сказу, у тому числі у Криворізькому районі
Від початку року на Дніпропетровщині фахівці лабораторно підтвердили 12 випадків сказу тварин – собак, лисиць та котів. Зафіксували їх у шести населених пунктах області. Один із яких знаходиться у Криворізькому районі. Статистику захворювання на небезпечний вірус та як вберегтись від хвороби розповіли фахівці відділення епідеміологічного спостереження та профілактики інфекційних хвороб ВСП «Криворізький районний відділ ДУ «Дніпропетровський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України».
У порівнянні з минулим роком кількість підтверджених випадків сказу тварин у Дніпропетровській області цьогоріч зросла у два рази. Фахівці зафіксували шість епідемічно неблагополучних населених пунктів, де стались ці випадки. Один з них у селі Сергіївка Криворізького району, де трапився випадок сказу собаки.
За словами лікаря-епідеміолога, сказ – це особливо небезпечне гостре інфекційне захворювання тварин і людей. Вірус уражує центральну нервову систему і хвороба закінчується смертю.
«Хворі на сказ тварини виділяють вірус зі слиною. Через укуси, ослинення, подряпини він вражає здорових тварин та людей. Від моменту зараження до перших проявів хвороби для тварин проходить 10 днів. Для людей минає від двох тижнів до одного року, – зазначає лікар-епідеміолог ВСП «Криворізький РВ ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ» Альона Добролюбова.
Потенційним джерелом розповсюдження сказу є безхатні собаки і коти. За статистикою фахівців тільки за 4 місяці 2023року в Кривому Розі зафіксували 475 випадків укусів тваринами людей. З яких 284 випадки укусів бродячими тваринами. У порівняні з минулим роком цифри зросли у двоє.
Щоб захистити себе від захворювання, фахівці рекомендують дворових собак утримувати у вольєрах, вигулювати на короткому повідку та у намордниках, щорічно робити профілактичні щеплення та уникати контактів з бездомними та дикими тваринами.
Якщо ж тварина вже покусала, спеціалісти радять ретельно промити рану мильним розчином, а краї обробити 70% розчином спирту або 5% розчином йоду, накласти стерильну пов’язку та своєчасно звернутись за кваліфікованою медичною допомогою для вирішення питання щодо необхідності проведення антирабічних щеплень. Фахівчиня наголошує, що ці щеплення актуальні, коли курс розпочато в перші 14 днів від моменту зараження. Та треба пам’ятати, що сказ вилікувати не можливо, його можна тільки попередити.
За словами лікаря-епідеміолога, сказ – це особливо небезпечне гостре інфекційне захворювання тварин і людей. Вірус уражує центральну нервову систему і хвороба закінчується смертю. «Хворі на сказ тварини виділяють вірус зі слиною. Через укуси, ослинення, подряпини він вражає здорових тварин та людей. Від моменту зараження до перших проявів хвороби для тварин проходить 10 днів. Для людей минає від двох тижнів до одного року, – зазначає лікар-епідеміолог ВСП «Криворізький РВ ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ» Альона Добролюбова. Потенційним джерелом розповсюдження сказу є безхатні собаки і коти. За статистикою фахівців тільки за 4 місяці 2023року в Кривому Розі зафіксували 475 випадків укусів тваринами людей. З яких 284 випадки укусів бродячими тваринами. У порівняні з минулим роком цифри зросли у двоє. Щоб захистити себе від захворювання, фахівці рекомендують дворових собак утримувати у вольєрах, вигулювати на короткому повідку та у намордниках, щорічно робити профілактичні щеплення та уникати контактів з бездомними та дикими тваринами. Якщо ж тварина вже покусала, спеціалісти радять ретельно промити рану мильним розчином, а краї обробити 70% розчином спирту або 5% розчином йоду, накласти стерильну пов’язку та своєчасно звернутись за кваліфікованою медичною допомогою для вирішення питання щодо необхідності проведення антирабічних щеплень. Фахівчиня наголошує, що ці щеплення актуальні, коли курс розпочато в перші 14 днів від моменту зараження. Та треба пам’ятати, що сказ вилікувати не можливо, його можна тільки попередити.