3 травня – Всесвітній день свободи преси: що змінилося у ЗМІ в Україні під час війни
3 травня у всьому світі відзначають День свободи преси. Спеціально до цього дня організація «Репортери без кордонів» оприлюднює свій індекс свободи преси. Згідно з яким, минулий рік став одним із найнестабільніших для свободи ЗМІ протягом тривалого часу. Проте, Україна, недивлячись на активну повномасштабну війну, змогла значно покращити свої позиції та піднятися на 79 місце у списку.
3 травня, у Міжнародний день свободи преси, прийнято підбивати відповідні підсумки для різних країн світу. Займається цим організація «Репортери без кордонів» (RSF), яка готує відповідний «Індекс свободи преси».
Відповідно до нього, протягом минулого року кризи, війни та значне поширення авторитаризму призвело до того, що світ вперше за довгий час стикнувся зі значною нестабільністю свободи преси.
У той же час, свобода ЗМІ в Україні за минулий рік значно покращилася. І це при тому, що країна перебуває у воєнному стані та бореться за саме своє право на існування. Так, у відповідному індексі Україна піднялася одразу на 27 сходинок та посіла 79 місце.
Як пояснюють самі укладачі індексу, це відбулося через економічну стабілізацію більшості ЗМІ в країні та зменшенням впливу на журналістику олігархів. Для розуміння, сусідами України по списку стали південноамериканський Еквадор та африканські Республіка Конго і Малаві, які у індексі нижче. Що цікаво, свобода преси у нашій країні вища, ніж у європейській Мальті, яка посіла 84 місце.
Обходять нашу державу такі країни як Гвінея-Бісау та Грузія, яких не можна назвати еталоном свободи журналістики. Держава-терористка ж посідає в індексі заслужене 164 місце (із 180). Перші сходинки списку займають європейські країни: Норвегія, Ірландія, Данія та Швеція. Німеччина же, через рекордну кількість нападів на журналістів, опустилася на 21 сходинку.
У той же час, Україна посідає передостаннє місце в категорії безпеки журналістської діяльності, зі зрозумілих причин. Відповідно до даних проєкту «[REC]вієм», з 24 лютого росія вчинила в Україні понад 505 злочинів проти журналістів та медіа. Від початку вторгнення в Україні було вбито 50 вітчизняних та зарубіжних журналістів, з яких дев’ять – під час виконання редакційних завдань, 12 – під час обстрілів та окупації українських міст, а решта загинули в лавах ЗСУ.