Ловці «шахедів»: мобільні вогневі групи, які захищають від ворожих дронів Кривий Ріг, провели масштабні навчання
Увечері 29 березня на спеціальному полігоні Кривого Рогу проходили незвичні навчання. Похмуре нічне небо осяяли променями потужні прожектори, а потім лунали кулеметні черги. Так проводили навчання мобільні вогневі групи, які звуть «ловцями-шахедів». Створенні та повністю обладнані вони були завдяки Раді оборони міста. На тренуваннях наших захисників на спеціальному секретному полігоні побували і кореспонденти «Першого Міського.
Після початку повномасштабного вторгнення яку тільки зброю не використовувала країна-терористка, щоб зламати волю до спротиву нашого народу. З осені в хід пішли закуплені у Ірану дрони-камікадзе шахеди, які росіяни просто перейменували в «Герань-2». Ними окупанти завдають ударів по критичній та цивільній інфраструктурі всієї країні, в тому числі – і Кривого Рогу.
Щоб захистити важливі об’єкти та, найголовніше, людей від ворожих ударних дронів, що в народі вже прозвали «мопедами», та інших повітряних загроз, Рада оборони Кривого Рогу почала створювати спеціальні мобільно-вогневі групи. Для них закупили автівки високої прохідності, які можуть їздити і по бездоріжжю, надзвичайно потужні прожектори і лазерні цілевкажчики та генератори для їх живлення.
29 березня на спеціальному полігоні проводилися нічні стрільби. Відпрацьовували окремі ситуації, які могли виникати у бойовому застосуванні задля того, щоб підвищити професіоналізм та злагоджену спільну дію підрозділів територіальної оборони та Національної гвардії.
Всього брали участь у навчальних стрільбах 10 мобільно-вогневих груп з числа ТрО та НГУ. Задіювали усі зразки зброї, які є у їх розпорядженні: від спарених кулеметів ще радянської розробки, до іноземних зразків типу М-240. Також є і крупнокаліберні кулемети типу ДШК, ККВТ.
Практикувалися бійці у цілевказанні та наведенні на дрон. Один із навідників прожектора Антон, що служить у ТРО із травня, розповідає про свою службу: «Вказую ціль своєму кулеметнику. Важливо, щоб той бачив, куди потрібно вести вогонь. Це не так і просто, але бачимо, доводиться. Це уже не перше наше тренування. Кожного разу виходить все краще і краще».
На кулеметі, ціль для якого підсвічує Антон, працює Микола, який розповідає свою історію, яка спонукала його стати на захист країни: «Шматок ракети просто впав у моєму селі. Там, де я ходив, гуляв з дівчатами, катався на мотоциклі та на велосипеді. Я вирішив, що це напад на мою сім’ю, тому й пішов захищати свою родину. Сам я з Софіївського району. Але останні два роки працював тут, на заводі, пресувальником. А до того – в ДСНС. Зараз захищаємо наше повітря від дронів-камікадзе типу «шахед» та інших БпЛА. Допомагає такий кулемет 1947 року розробки, але він досі. Веде ефективний вогонь на два кілометри. Б’ємо бронебійно-запальними набоями. Дуже корисна штука вночі. Так вийшло, що в мене старшого брата, на жаль, вбили минулого місяця. Хочу помститися за це».
Чи варто криворіжцям боятися, якщо ті бачать у небі світло прожекторів та чи свідчить це про ймовірне наближення «шахедів»? На це запитання відповів радник голови Ради оборони міста а заступник очільника в/ч 3011 Олександр Пискун: «Прожектори в небі можуть бути у двох випадках: якщо проводяться навчання та вогнева робота по ворожим дронам. Хочу сказати нашим містянам, що у випадку наближення шахедів – вмикається сигнал повітряної тривоги. Ми всі повинні його виконувати. А якщо виконуємо та йдемо до укриття, то і роботи прожекторів ми не повинні бачити. Те, що вони світять в набі – це навпаки добре: наші військові навчаються та працюють, захищаючи наше місто.
Відвідав навчання і очільник Ради оборони міста Олександр Вілкул. Будучи глибоко зануреним у процес підготовки вогневих груп, він пояснив їх тактику боротьби з дронами: «Спочатку їх засікає радіолокація. Потім хлопці у наших розрахунках дивляться в тепловізор. Коли шахед стає видно, то на нього наводяться спеціальною указкою, яка світить дуже далеко. Після чого дрон відразу підхоплює прожектор, і починають відпрацьовувати кулемети. Можу сказати, що на сьогодні ефективність, конкретно у нас, в Кривому Розі, - більше ніж 80% по збитим дронам. Чергують ці автомобілі цілодобово, у визначених місцях, біля об'єктів критичної інфраструктури міста, бо прилетіти може будь коли. У хлопців уже є збиття шахедів. Їх декілька. Вони летіли на наші енергетичні об'єкти, на підстанції».
Всього брали участь у навчальних стрільбах 10 мобільно-вогневих груп з числа ТрО та НГУ. Задіювали усі зразки зброї, які є у їх розпорядженні: від спарених кулеметів ще радянської розробки, до іноземних зразків типу М-240. Також є і крупнокаліберні кулемети типу ДШК, ККВТ.
Практикувалися бійці у цілевказанні та наведенні на дрон. Один із навідників прожектора Антон, що служить у ТРО із травня, розповідає про свою службу: «Вказую ціль своєму кулеметнику. Важливо, щоб той бачив, куди потрібно вести вогонь. Це не так і просто, але бачимо, доводиться. Це уже не перше наше тренування. Кожного разу виходить все краще і краще». На кулеметі, ціль для якого підсвічує Антон, працює Микола, який розповідає свою історію, яка спонукала його стати на захист країни: «Шматок ракети просто впав у моєму селі. Там, де я ходив, гуляв з дівчатами, катався на мотоциклі та на велосипеді. Я вирішив, що це напад на мою сім’ю, тому й пішов захищати свою родину. Сам я з Софіївського району. Але останні два роки працював тут, на заводі, пресувальником. А до того – в ДСНС. Зараз захищаємо наше повітря від дронів-камікадзе типу «шахед» та інших БпЛА. Допомагає такий кулемет 1947 року розробки, але він досі. Веде ефективний вогонь на два кілометри. Б’ємо бронебійно-запальними набоями. Дуже корисна штука вночі. Так вийшло, що в мене старшого брата, на жаль, вбили минулого місяця. Хочу помститися за це». Чи варто криворіжцям боятися, якщо ті бачать у небі світло прожекторів та чи свідчить це про ймовірне наближення «шахедів»? На це запитання відповів радник голови Ради оборони міста а заступник очільника в/ч 3011 Олександр Пискун: «Прожектори в небі можуть бути у двох випадках: якщо проводяться навчання та вогнева робота по ворожим дронам. Хочу сказати нашим містянам, що у випадку наближення шахедів – вмикається сигнал повітряної тривоги. Ми всі повинні його виконувати. А якщо виконуємо та йдемо до укриття, то і роботи прожекторів ми не повинні бачити. Те, що вони світять в набі – це навпаки добре: наші військові навчаються та працюють, захищаючи наше місто. Відвідав навчання і очільник Ради оборони міста Олександр Вілкул. Будучи глибоко зануреним у процес підготовки вогневих груп, він пояснив їх тактику боротьби з дронами: «Спочатку їх засікає радіолокація. Потім хлопці у наших розрахунках дивляться в тепловізор. Коли шахед стає видно, то на нього наводяться спеціальною указкою, яка світить дуже далеко. Після чого дрон відразу підхоплює прожектор, і починають відпрацьовувати кулемети. Можу сказати, що на сьогодні ефективність, конкретно у нас, в Кривому Розі, - більше ніж 80% по збитим дронам. Чергують ці автомобілі цілодобово, у визначених місцях, біля об'єктів критичної інфраструктури міста, бо прилетіти може будь коли. У хлопців уже є збиття шахедів. Їх декілька. Вони летіли на наші енергетичні об'єкти, на підстанції».