Історія та символізм: талановитий дизайнер із Кривого Рогу розробив нашивку для кулеметників-холодноярців
На фронт до кулеметного взводу 93 окремої механізованої бригади «Холодний Яр» відправилися нові нарукавні шеврони. Розробляв їх Артем Вашкевич – дизайнер із нашого міста. Під час проєктування митець спирався на історію України та традиції козацтва. Тепер шеврон повинне схвалити командування взводу.
Захоплення Артема Вашкевича історією вилилось у його творіння. Він вивчав її разом із правознавством в Криворізькому державному педагогічному інституті. Дизайнерський досвід чоловік здобув, працюючи менеджером з реклами у різних компаніях. Дві свої пристрасті хлопець вирішив поєднати, щоб створити нову емблему для кулеметників 93 бригади, яку у 2018 році назвали в честь воїнів-холодноярців, історією яких і захоплювався Артем.
Холодний Яр – це місцевість на території сучасної Черкащини. Гуртуватися повстанці там почали ще триста років тому, їх називали гайдамаками. Прихистком для борців з поневолювачами місцеві ліси стали і сто років тому.
У 1918 році у селі Мельники брати Чучупаки організували відділ самооборони. Згодом він збільшився до полку. А навколишні села стали фортецею, що протистояла червоній більшовицькій навалі з росії. На прапорі полку були вишиті слова: «Хай живе вільна незалежна Українська Народна Республіка. Ми поляжем, щоб славу і волю, і честь, Рідний Краю, здобути Тобі…».
У квітні 1919 року в Холодному Яру піднялось повстання. Так утворилась «Холодноярська республіка». Її територія охоплювала понад 25 навколишніх сіл. Вона мала 15-тисячну селянську повстанську армію, бійці якої називали себе козаками, а командирів – отаманами. А на умовних кордонах поставили напис: «Володіння Холодного Яру. Проїзд чекістам суворо заборонено». Центром «Холодноярської республіки» став Мотронин монастир. Там діяв штаб, працював шпиталь, проводили наради. Дзвін монастиря був сигналом до мобілізації.
Цей монастир і відобразив на одному із робочих варіантів емблеми Артем. На іншому робочому варіанті криворіжець помістив козацьку ожигу. Це – «кулемет», який придумали українські козаки ще у ХVII столітті – майже 400 років тому.
У фінальний варіант логотипу взводу увійшов стилізований герб нашої держави, символіка самої бригади та силует кулемета, яким оборонялися від росіян стрільці Холодного Яру ще 100 років тому.
Презентував результат своєї роботи Артем також у історичний день: «Так співпало, що у день створення шеврона виповнилося 125 років від дня народження Юрія Горліса-Горського – учасника визвольної боротьби та письменника, який відкрив для українців героїчну сторінку боротьби козаків Холодноярської республіки проти московських окупантів у 1919-1922. Минуло сто років, а ворог той самий. Дякую українським воїнам за завтрашній ранок. Слава Україні!», - пише криворізький митець.
За свою роботу Артем отримав особисту подяку від керівництва кулеметників.