У 2023 році випускники знов складатимуть НМТ замість ЗНО
20 січня відбувся брифінг МОН щодо моделі вступної кампанії у 2023 році, яка проходитиме у мовах воєнного стану. Як і минулого року, абітурієнти не здаватимуть тест зі зовнішнього незалежного оцінювання. Замість нього передбачений Національний мультидисциплінарний тест з трьох предметів. Два обов’язкових – математика та українська мова. Головним нововведенням вступу у 2023 році, на відміну від минулорічної вступної компанії, стане можливість самому обрати третій предмет.
Війна накладає на нас багато обмежень та змушує змінювати багато аспектів нашого життя, яке триває і попри неї. Ще у минулому році, через обмеження викликані воєнним станом, зміни торкнулися і процедури вступу до вишів. На думку міністра освіти, модель, яку застосували у 2022 році, була доволі успішною. Вона допомогла досягти рекордних значень зарахованих до закладів професійної, передвищої та вищої освіти абітурієнтів – майже 622 тисячі нових вступників (621 178 осіб).
Тоді, у минулому році, замість стандартного тесту ЗНО абітурієнти складали Національний мультипредметний тест (НМТ). Складався він із трьох блоків – українська мова, математика та історія України.
Складатимуть НМТ вступники і цьогоріч. Основним нововведенням, порівняно із попереднім роком, стане те, що обов’язкових предмети залишилось всього два – українська мова та математика. Третій же компонент оцінювання можна буде вибрати самостійно серед таких предметів, як: історія України, іноземна мова (англійська, німецька, французька або іспанська), біологія, хімія та фізика.
«У минулому році у нас була така ситуація, що потрібно було швидко приймати рішення і не було можливостей забезпечити такий вибір. Зараз ми заздалегідь підготувалися до цієї ситуації, ця можливість є і третій предмет. Абітурієнти можуть обирати той, якому приділяли більше уваги та більш глибоко його вивчали», - прокоментувала таке рішення Юлія Гришина, голова підкомітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій.
Всього на тест у 2023 році буде виділятися 180 хвилин (на відміну 120 минулоріч). Тестування буде складатися із трьох блоків – за кількістю предметів. Блок для предметів української мови, історії, біології та хімії передбачатиме 30 завдань у тестовій формі. Блок математики та фізики матиме, відповідно, 22 та 20 завдань, які необхідно буде розв’язати. Для блоку іноземних мов передбачено 32 завдання. На відміну від ЗНО, НМТ у 2023 році не передбачатиме перевірку сприйняття іноземної мови на слух. Не доведеться також писати твори як іноземною, так і української мовами.
Ще одним нововведенням у цьогорічній вступній кампанії стане мінімальний бал. Для того, щоб скласти іспит необхідно буде надати не менше 10% правильних відповідей на завдання кожного із трьох предметів.
Реєстрація на НМТ 2023 почнеться уже у квітні. Одразу при реєстрації, на сайті Українського центру оцінювання якості освіти можна буде обрати третій предмет. Не пізніше квітня буде розроблено та оприлюднено демонстраційний варіант тесту.
Виключення складають лише заклади військової направленості та заклади з особливими мовами навчання. Вступ до них проходитиме за особливими правилами, а не за НМТ.
Крім того, для тих абітурієнтів, які зараз ще залишаються за кордоном, буде можливість скласти НМТ прямо там: проходження тесту буде організовано у 58 закордонних містах з 32 країн світу.
Окремо зауважено, що будь який вибірковий предмет даватиме змогу вступити на будь яку спеціальність, однак, відповідно до коефіцієнтів, які прийняті у закладі.
Окрім того, Міністерство освіти та науки звільнило учнів 4 та 9 класів від необхідності проходити Державну підсумкову атестацію у 2022/2023 навчальному році.