41% мешканців України спілкуються виключно державною мовою, – дослідження
Протягом грудня тривало всеукраїнське опитування, під час якого з’ясовували ставлення громадян до української та російської мов. Зокрема, спілкуються державною наразі 41%, а близько 58% респондентів вважають російську мову неважливою. Дослідження провели фахівці Київського міжнародного інституту соціології, а опублікували на сайті видання «Збруч».
За результатами опитування, 41% українців розповіли, що спілкуються виключно українською мовою, ще 17% – «у більшості ситуацій» використовують солов’їну. Тільки 6% говорять російською мовою, а переважно російською – 9%. Ще 24% наголосили, що вживають обидві мови «порівну». У порівнянні з 2017 роком, частка повних і переважно україномовних збільшилася на 8%, а частка російськомовних зменшилася на 11%.
У власних оселях з родиною спілкуються тільки українською 50% опитаних, переважно українською – 12%, обома мовами порівну – 19%, тільки або переважно російською – 16%, іншими мовами – 2%. За п’ять років такі показники змінились незначно. Обирають державну мову й на роботі чи під час навчання, зокрема, 68% використовують українську мову, а 11% – російську. Популярна солов’їна в українців до 30 років й у людей старших 60 років, а наші земляки віком від 30 до 50 років подекуди обирають російську.
При користуванні інтернетом 52% громадян надають перевагу українській мові, а 6% – російській. 38% респондентів заявили про використання обох мов рівною мірою.
Поміж тим, 58% опитаних вважають російську мову неважливою, в 2019 році про таку думку заявляли лише 9%. Таке ставлення до російської мови в 46% мешканців півдня та сходу.
Головною причиною важливості української мови 76% респондентів вбачають її роль як державної мови, а 23% впевнені, що вона об’єднує наше суспільство.
Також за переважну україномовність висловилися 80%, а за двомовність – лише 15%.
Зазначимо, з 4 по 27 грудня тривало опитування Київського міжнародного інституту соціології на замовлення видання «Збруч». Дослідили думки 2 005 повнолітніх респондентів, котрі на момент опитування проживали на території України, крім окупованих Криму, Донецької та Луганської областей.