Близько 30 мільйонів людей можуть залишитися в Україні до 2030 року, – прогноз експерта
Військові рф майже щодня вбивають та калічать мирних українців, в результаті чого згодом може настати демографічна криза. Прогнозується, що до 2030 року населення держави може складати до 30 мільйонів осіб. Такої думки директор Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи, академік Елла Лібанова.
За даними Всесвітнього банку, рівень народжуваності у нашій державі два роки тому складав 1,22 дитини на жінку. Такий показник є одним з найнижчих у світі. Експерти вважають, що такі низькі темпи зростання негативно впливають на природній приріст населення, а старіння ще більше ускладнить післявоєнне відновлення економіки. У разі, якщо українці не схочуть повертатися на Батьківщину, то у країні може трапитись демографічна криза – до 2023 року населення менше 30 мільйонів людей, 10 мільйонів з яких – пенсіонери. За оптимістичного прогнозу у державі проживатиме 34-35 мільйонів людей.
«У нас дійсно ситуація дуже гостра. Народжуваність під час війни не зростає, смертність не знижується. Плюс ще імміграція. Тому зменшення населення неминуче. У нас депопуляція була ще до війни», – зазначила в коментарі виданню «РБУ-Україна» Елла Лібанова.
Відповідно до щоденних зведень Держприкордонслужби, нової хвилі міграції не спостерігається. Критичною ситуація може стати наступного року.
«Народжуваність впала у 2022 році, але ми очікуємо, що сильніше вона впаде у 2023 році. Тому що в 2022-му народилися ті діти, ембріони яких вже були. А от якщо весь 2022 рік такий, і в 2023-му війна триватиме, народжуваність впаде дуже критично», – попереджає демограф.
За словами жінки, очікувати бебі-буму не варто. Через війну показники народжуваності можуть впасти менше одиниці, проте з 2024 року ситуація може змінитись. Для збільшення кількості населення України треба, щоб жінка за своє життя народжувала 2,15 дитини. А щоб був значний приріст населення, треба мати середні показники 2,2-2,3 дитини на українку.
«В жодній країні Європи вже немає народжуваності більше 2,15. А в Україні наразі ситуація найгірша, бо в розвинених країнах депопуляція компенсується міграційним припливом, а у нас міграційний відплив, тому він посилює проблему. У нас міграція сформувалася задовго до 24 лютого», – додала експерт.