За минулий тиждень піротехніки Криворізького району знешкодили 256 вибухівок, що залишились після атак військ рф
На території Криворізького району продовжуються роботи щодо розмінування територій, де можуть знаходитися ворожі вибухонебезпечні предмети. Піротехніки повинні ще оглянути майже чотири тисячі гектарів землі. Розмінування населених пунктів відбувається задля того, щоб зробити перебування мешканців більш безпечним.
10 листопада піротехніки ДСНС в Дніпропетровській області в черговий раз виїхали на розмінування територій в Криворізькому районі. Працювали на полях Великої Костромки, де рятувальники знешкодили уламки та самі касетні боєприпаси, з яких деякі не несли загрозу населенню, а інші були небезпечні. Піротехніки в Великій Костромці виявили два безпечних уламка боєприпасів. Перший – це база від касетного снаряда, що випускає «Ураган», другий – двигун, що вигорів, від ракети залпового вогню «Смерч». Також в полі виявили й 11 касетних елементів, знайшли їх у місці прильоту самого снаряду. Зазвичай «касети» повинні самоліквідовуватись, але вони не вибухнули. Тому, для людей вони є вкрай небезпечними. Адже, осколки можуть розлітатися до 25 метрів, рідко – до 100. Після виявлення вибухонебезпечних снарядів рятувальники забезпечують безпечну зону і тільки тоді підривають боєприпаси за допомогою закладання під ни вибухівки та підриву за допомогою дистанційного керування.
Зазвичай небезпечні предмети знаходять фермери або трактористи, котрі пораються на полях довкола населених пунктів. Серед них і тракторист Микола Погребняк, який знайшов у полі снаряд. «Працював, їхав полем і дивлюся лежать касетні боєприпаси. Було штук вісім, я їх обійшов. Проїхав далі побачив ще лежать касети та якісь запчастини. Завжди, якщо бачимо воронку, то намагаємося обійти, дивимося під ноги», - сказав Микола Погребняк.
Потім працівники повідомляють фермерам, що володіють цими угіддями. А ті – викликають спеціалізовані служби.
«Були і воронки, були і касети, знаходили боєприпаси на землі. Але з усім впораємося. В мене 24 гектари, нічого не вдалося всадити. И нікуди не виїжджали, тут і проживали, не могли нічого зробити. А зараз приїхали своє поле обробить, а тут такий неприємний сюрприз. Хоч і пізно, але будемо сіяти озиму», – розповів фермер Сергій Барабаш.
Наразі майже чотири тисячі гектарів Криворізького району забруднені вибухонебезпечними предметами. У зв’язку з цим на плечах ДСНСиків лежить відповідальна справа: перевірити території та у разі виявлення боєприпасів, знешкодити їх. Оглядають піротехніки поля, ліси, посадки, балки, яри, ставки тощо. Кожного дня піротехніки знешкоджують снаряди, адже це довга та кропітка праця. Наприклад, для розмінування 2-3 гектарів необхідно приблизно тиждень часу, 100 гектарів – місяць. За минулі сім днів рятувальники знешкодили 256 вибухівок в Криворізькому районі. Більш того, сапери допомагають і Херсонщині. Зараз в Криворізькому районі працює два піротехнічного відділення у складі якого 10 чоловік.
З початку повномасштабного вторгнення російських загарбників на територію України 44 мешканця Криворізького району отримали поранення через ворожі снаряди, 22 людини загинули.
Рятувальники розповідають, що зазвичай виявляють бойові касетні елементи, які випускаються ворожими «Ураганами», «Смерчами», «Торнадо». Сапери знешкоджують такі вибухонебезпечні предмети на місці, адже їх транспортування є небезпечним та вони можуть детонувати в будь-який час. ДСНСники зізнаються, що в розмінуванні «допомагають» їм і місцеві жителі, яких вони закликають цього не робити. Розмінувальники закликають, у жодному разі не можна торкатися підозрілих предметів. Адже, деякі жителі приносять снаряди додому та наражають себе і свої близьких на небезпеку. Зазначають, що повна зачистка території Криворізького району можлива лише після повного припинення бойових дій.
«Із самого початку бойових дій ми виїжджаємо щодня. Перерв практично не буває. Касетні боєприпаси – це небезпечна річ, чіпати її не можна. На жаль, «допомагають» нам у цьому місцеві мешканці. Закликаю цього не робити, адже життя одне. Був випадок, як батько із сином збирали такі боєприпаси та розбирали їх. У результаті вони зараз живі, але здобули інвалідність», - зазначив начальник відділення піротехнічних робіт ГУ ДСНС у Дніпропетровській області майор служби цивільного захисту Денис Наговіцин.
Як повідомляє Рада оборони області, за 10 листопада піротехніки Дніпропетровщини знищили 46 небезпечних боєприпасів, залишених на нашій землі росіянами. У тому числі, бойову частину ракети С-300, що напередодні, 9 листопада вибухнула у передмісті Кривого Рогу.