Ю. Вілкул: «Після перемоги України молоді спеціалісти на наших підприємствах будуть ще більше затребувані – вже зараз треба вести їхню підготовку»
У Кривому Розі міська влада, керівники ліцеїв та вищих закладів міста визначили напрямки співпраці з актуальних питань підготовки учнів. В. о. міського голови Юрій Вілкул провів засідання круглого столу, до участі в якому були запрошені фахівці департаменту освіти та науки, керівники ліцеїв та ректори криворізьких закладів вищої освіти. Обговорили ситуацію в освіті у місті та визначили перспективні напрямки роботи.
З 2020 року заклади середньої освіти Кривого Рогу працюють в нових умовах. Згідно з державною реформою відбулося перепрофілювання загальноосвітніх шкіл, гімназій, спеціалізованих шкіл у ліцеї академічного спрямування. У місті створено 21 комунальний ліцей та 5 ліцеїв обласного підпорядкування. У тандемі з вищими навчальними закладами можливо побудувати ефективну освітню модель з підготовки молодих кваліфікованих фахівців, які б залишалися у Кривому Розі та були успішними у різних сферах – переконані учасники круглого столу.
В.о. міського голови Юрій Вілкул підкреслив: «Зараз ми можемо констатувати наступне: як правило, учні обирають гуманітарні дисципліни для складання ЗНО. І потім вступають до відповідних ВНЗ. Але потім далеко не всі знаходять роботу за фахом. А уже сьогодні містоутворюючі підприємства починають відчувати «голод в кадрах». Тому так важливо налагодити тісні зв’язки між академічними ліцеями та закладами вищої освіти. Це дасть можливість забезпечити високу якість організації профільної освіти в середній школі та гарантії успішної вступної кампанії, а потім – і працевлаштування молоді. Впевнений, що після нашої перемоги молоді спеціалісти на наших підприємствах будуть ще більше затребувані. Нам разом треба буде багато зробити для відновлення країни».
Певний досвід співпраці між криворізькими школами та вишами є. Зокрема, мова йде про проведення щорічного Ярмарку професій. Його відвідують тисячі учнів. Деякі заклади укладають угоди про співпрацю з вищими навчальним закладами, викладачі університетів виступають науковими керівниками учнів.
Заступник міського голови Сергій Мілютін сказав: «Зараз є дуже велике питання яким чином, в цілому, залишити молодь в Україні та Кривому Розі. Тому що на них великий попит в інших країнах. Тож, яким чином ми можемо їх залишити? Через те, що можемо давати конкурентоспроможну освіту. У рамках цього питання ми працюємо за декількома напрямками. Перше. За світовим рейтингом якості освіти Фінляндія займає одне з перших місць і ми, наразі, вийшли на фінішну пряму з підписання договору про побратимство з містом Еспо. Це – найновітніше місто, спеціально створене фінами 50 років тому як науковий центр Фінляндії. Ми з ними проведемо 9 листопада першу робочу нараду щодо обміну досвідом. Тому що, як з’ясувалося, система онлайн-освіти в середній школі у Кривому Розі виявилася крутішою за фінську. Проте, фіни хочуть поділитися досвідом, яким чином вони забезпечують плавний перехід від фінських шкіл до фінських вишів. Друге. Ми провели спілкування з низкою громадських організацій та міжнародних фондів з приводу того, щоб університети «Ліги плюща», американської асоціації приватних вишів, мали можливість викладати в режимі онлайн для студентів криворізьких вищих навчальних закладів».
Микола Ступнік, ректор КНУ сказав: «Сьогоднішня зустріч є не першою. Ще до війни Юрій Григорович Вілкул започаткував їх. Потрібно впливати на молодь, щоб вона залишалася у місті! І сьогодні ми продовжуємо із директорами розмову як нам стимулювати прагнення юнаків та дівчат до знань, як зробити з міста такий маяк, що притягував би до себе молодь, щоб їй було цікаво у Кривому Розі».
Ольга Добровольська, директор ліцею №119 зазначила: «Профорієнтаційна робота і співпраця з вищими навчальними закладами це дуже-дуже важлива робота для всіх ліцеїв Кривого Рогу. Наш ліцей – новий, тільки розпочинає свою діяльність. У нас немає великого досвіду, а є велике бажання працювати. Тому ми розпочали співпрацю з Криворізьким національним університетом. Вже були проведені екскурсії, діти та батьки завітали до університету, познайомилися з лабораторіями, які тут дуже гарні, серйозний викладацький склад. Наші діти бажають вчитися, робити відкриття і це можна було б робити у стінах цього вишу».
Керівники ліцеїв та ректори вишів мають розробити спільний план дій та проєктів, до яких будуть залучені учні, батьки, вчителі та викладачі. Пропозиції потрібно надати до міського департаменту освіти для укладання Меморандуму про співпрацю та угод між ліцеями та вищими навчальним закладами.