У зв’язку з війною в Україні рівень охоплення щепленнями знизився до 40%, - МОЗ
Розв’язана росією війна має негативний вплив на всі сфери діяльності нашої держави, зокрема і на медичну систему. Через постійні бомбардування медичних закладів та стихійну евакуацію населення значно знизилися показники охоплення щепленнями, перш за все – дітей. Медики закликають батьків не нехтувати вакцинацією та надолужити пропущені щеплення. Інформація про це з’явилась на сайті Центру громадського здоров’я МОЗ України.
В Україні передбачається обов’язкова безкоштовна вакцинація дітей та дорослих проти десяти захворювань: туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, кашлюку, правця, кору, гепатиту В, гемофільної інфекції, краснухи та епідемічного паротиту. Проте у зв’язку з війною багато громадян були змушені пропустили планові вакцинації, через що рівень охоплення щеплення за пів року знизився до 40%. Зокрема, за цей час з усіх дітей до одного року вакцинувалися проти туберкульозу лише 29,7%, вірусного гепатиту В – 23,1%, проти дифтерії, правця та кашлюку – 33,9%, хіб-інфекції – 36,4%, поліомієліту – 33,3%. Дані з Луганської та Донецької областей відсутні через активні бойові дії, а Херсонська, Харківська та Запорізька області надали інформацію частково.
«За розрахунками такої тенденції, до кінця поточного року охоплення щепленнями сягне лише 60%, чого недостатньо для формування колективного імунітету. Нагадаємо, що за рекомендаціями ВООЗ для безпеки громади та дітей рівень охоплення щепленнями повинен бути щонайменше 95%. Інфекційні захворювання нікуди не зникають. Війна в країні може лише сприяти їхньому розповсюдженню. Будь-яке переривання планової імунізації, навіть на короткий період, призведе до підвищення ймовірності спалахів вакцинокерованих інфекцій. У нас в країні вже є спалах поліомієліту. Ймовірність спалаху кору досить висока», - зазначається у дописі.
Фахівці МОЗ закликають всіх батьків маленьких дітей, які пропустили щеплення, звернутися до свого педіатра або сімейного лікаря. Водночас, для внутрішньо переміщених осіб не потрібно укладати нову декларацію з лікарем – вони можуть прийти до медзакладу та отримати безкоштовну вакцинацію, яку одразу внесуть у єдину електронну систему охорони здоров’я.