В Україні через ворожі обстріли повністю або частково знищено 116 000 житлових будинків
Російська ворожа армія продовжує вчиняти військові злочини та обстрілювати мирне населення. За попередніми підрахунками встановлено, що з початку повномасштабного вторгнення росії частково зруйновано або повністю знищено 116 000 житлових будинків. У них проживало близько 3,5 млн громадян. Про це повідомила заступниця директора департаменту житлової політики та благоустрою, начальниця відділу формування та реалізації політики з житлових питань Міністерства розвитку громад та територій Світлана Старцева на онлайн-конференції «Відновлення України. Житло для тих, хто повернувся».
«Станом на 1 червня 3,5 млн українців мають пошкоджене чи зруйноване житло. Йдеться про 116 тис. об'єктів загальною площею 14 млн. кв. метрів З них багатоповерхових будинків – 12,3 тис. (12 млн кв. м), індивідуальних садиб – 104,1 тис. (1,7 млн кв. м). Незначні пошкодження (до 25%) отримали 3,8 тис. багатоквартирних та 24,4 тис. індивідуальних будинків. Відновлення шляхом нового будівництва потребують 30 тис. багатоквартирних та 27,3 тис. індивідуальних будинків. Капітальний ремонт або реконструкція – 58,5 тис. багатоквартирних та 52,6 тис. індивідуальних будинків», – повідомила Старцева.
Вона зазначила, що зараз ведеться активна робота над тим, щоб зафіксувати всі руйнування та порахувати загальні збитки, завдані житловому фонду України. За попередніми оцінками експертів, це понад 100 млрд грн. Точну суму поки що складно встановити, оскільки на багатьох територіях продовжуються активні бойові дії, а деякі населені пункти перебувають у тимчасовій окупації ворожих російських військ.
«Але ця робота ще не завершена, ми не скрізь маємо доступ до об'єктів, немає реальної інформації щодо руйнувань, немає оцінки відповідних фахівців», — наголосила вона.
За інформацією, наданою Мінрегіоном, у короткостроковій перспективі (до кінця року) пропонується забезпечити громадян місцями тимчасового перебування/розміщення шляхом сприяння безкоштовному транзитному/тимчасовому розміщенню у закладах державної, комунальної чи приватної власності, безплатному розміщенню у приватних житлових будинках.
«Ще одним інструментом, який сприятиме притулку всередині переміщених осіб, має стати виплата часткової компенсації вартості оренди власникам вільного житла для розміщення переселенців. Кабмін розробляє відповідну ухвалу для стимулювання таких власників», – повідомила Старцева.
У Мінрегіоні у середньостроковій перспективі до 2025 року включно планують у рази збільшити кількість приміщень житлового фонду, призначеного для тимчасового проживання шляхом викупу та нового будівництва. Крім того, заплановано проведення ремонту будинків з незначними пошкодженнями. Поповнення житлового фонду України відбуватиметься також за рахунок капітального ремонту нежитлових приміщень та переведення їх до категорії житлових будівель.
Крім того, українці можуть розраховувати на отримання компенсацій за частково або повністю зруйноване житло.
У довгостроковій перспективі (до кінця 2032 р.) міністерство має намір сконцентрувати зусилля над проєктами будівництва житлового фонду з урахуванням соціально-економічного розвитку громад та регіонів.