Близько половини українських біженців готові повернутись додому з Польщі після закінчення війни, - опитування
Чимало українців були змушені втекти від жахів війни за межі території України. Багато біженців прийняла Польща, забезпечивши їм гідні умови перебування та соціальний захист. Водночас, як показує опитування, проведене групою Міждисциплінарної дослідницької лабораторії «Війна в Україні», близько 50% українців готові повернутися додому після закінчення бойових дій. Результати опитування були опубліковані на сайті «Наука у Польщі».
Разом з українськими вченими польська команда досліджувала основні проблеми, з якими стикаються українці у Польщі. Крім того, дослідники з'ясували, чому саме Польщу обирають українці як тимчасовий притулок і як вони оцінюють якість послуг, які отримали від поляків.
Більшість опитаних – жінки (97%), середній вік – 36 років, 76% із них мають вищу освіту.
«Близько 75% опитаних оцінили свій рівень достатку життя в Україні до початку війни як хороший. Середній рівень мали 25%, хороший і дуже хороший – 52%. Більшість опитаних проживало у містах (91%). Щодо регіонів, то більшість із них із центральної України (46%), західної (22%), південної (19%) та східної (13%)», - зазначили дослідники.
За отриманими в ході опитування даними, 7% респондентів «бажають швидко повернутися до України, бо не витримують складності ситуації». При цьому 2% хочуть отримати польське громадянство, а 16% українців ще не впевнені, чим займатимуться у майбутньому.
«Біженці, які хочуть повернутися, кажуть, що Україна – це їхній дім і Батьківщина, що життя в Польщі дороге, роботи немає і треба враховувати вартість довгострокової оренди житла. Загалом вони хочуть повернутися до своїх будинків і до життя, яке залишили в Україні», - пишуть дослідники.
Також дослідники встановили, що багато українців зіткнулися з сильним впливом психологічної травми, яку вони отримали внаслідок воєнних дій.
«Більшість біженців страждають на посттравматичні стресові розлади (76%), а психологічний дистрес присутній у 50%», - йдеться в повідомленні.
Деякі українці вже почали шукати роботу в Польщі. Згідно з дослідженням, змогли працевлаштуватися 18% опитаних, а 71% сказали, що планують працювати найближчим часом. При цьому, близько 28% українських біженців працюють дистанційно.
96% респондентів оформили чи планують оформити PESEL - аналог нашого ІПН.