У 2022 році більшість населення України оцінюють образ нашої держави позитивно, – дослідження
25 травня стали відомі результати опитування, яке проводили фахівці Соціологічної групи «Рейтинг» 18-19 травня. Метою дослідження було з'ясувати думки українців відносно образу нашої держави. Респонденти давали відповіді по чотирьом критеріям: ефективність країни, досягнення та невдачі, умови життя, соціальні очікування. Тож, за рік українці змінили своє ставлення до образу України и тепер понад половина опитаних вважає його виразно та помірно позитивним – 32% та 21%. Про це стало відомо з офіційного сайту Соціологічної групи «Рейтинг».
Протягом двох днів члени «Рейтингу» проводили соціологічне дослідження, результати якого дозволили з'ясувати з бачення наших громадян образу держави. Загалом опитали 2000 респондентів, які проживають на території нашої держави віком від 18 років і старше у всіх областях, крім тимчасово окупованих територій Криму та Донбасу. Метод опитування – CATI (Computer Assisted Telephone Interviews – телефонні інтерв'ю з комп'ютера).
Відповідно до дослідження, з'ясовували узагальнений образ української держави серед населення за допомогою чотирьох індикаторів – ефективність держави, досягнення та невдачі, умови життя, соціальні очікування. Цьогоріч ситуація дещо змінилась. 32% опитаних схиляються до виразного образу країни, а 21% до помірного, у той час, коли минулого року було лише 5%. Кількість респондентів, що вважають образ проміжним майже не змінилася 29% проти 32 (2022 та 2021 відповідно). Значно зменшилось число тих, хто дотримується помірно (14%) або виразно (4%) негативного образу – 14% в 4% (у 2021 41% і 22%).
Також на сайті «Рейтингу» опублікували результати безпосередньо по індикаторам, зокрема:
1. За період ведення бойових дій з окупантами у населення України значно покращилися оцінки ефективності держави. Цьогоріч 54% опитаних вважають, що центральні органи влади справляються із своїми обов'язками, коли у 2021 році такої думки були лише 5%. Симетрично зменшилася кількість респондентів, які схиляються до думки, що органи влади майже не справляються з обов’язками — з 44% (2021 рік) до 4% (2022). Водночас, думка людей з проміжною оцінкою (справляються частково) майже не змінилася.
2. Покращень зазнали й оцінки співвідношення досягнень та невдач нашої країни за часи незалежності. Так, до 30% зменшилась кількість українців, на думку яких починаючи з 1991 року і до сьогоднішнього дня переважали невдачі, минулого року зафіксували більше половини опитаних (53%), які схиляються до цього твердження. Водночас, з 4% до 18% збільшилося число тих, хто зупинився на перевазі досягнень, а також з 34% до 44% зросла кількість респондентів, які впевнені, що невдачі й досягнення компенсували одне одного.
3. Незважаючи на війну з військовими рф стали кращими й оцінки умов життя для більшості населення держави. Більшість опитаних українців (59%) зараз вважають, що умови є загалом задовільними (34% було наприкінці 2021). «Впала» й кількість тих, хто оцінює умови як загалом погані – з 53% до 28%.
4. Зафіксували також й позитивні зміни стосовно думок про майбутнє країни. Кількість респондентів, на думку яких ситуація не буде змінюватися зменшилась порівняно з 2021 роком з 38% до 13%. Тенденцію до зменшень проспостерігали серед тих, хто вважає, що ситуація буде погіршуватися – з 35% до 7% (2021 та 2022 роки відповідно). При цьому значно зросла кількість оптимістів: з 13% до 76%.
Дослідили думки наших громадян у регіональному розрізі, статевому, віковому та за прихильність до політичних партій. Зокрема, у баченні образу держави більш стриманим є мешканці сходу. Погіршення показників відповідного параметру відбувається зі збільшенням віку респондентів. Думки у чоловіків й жінок відрізняються несуттєво. Проте розбіжності зафіксували між електоратами різних партій.
Нагадаємо, майже половина українців вважають, що вступ до НАТО необов’язковий, якщо інші країни нададуть гарантії безпеки.