Більшість переселенців, що евакуювались за кордон і нині повертаються в Україну, збираються жити у тому ж регіоні, що й до початку повномасштабного вторгнення, – опитування
Український центр економічних та політичних досліджень ім. О. Разумкова провів дослідження серед українців, які на початку повномасштабної російської агресії виїхали з України у зв’язку з воєнними діями, а тепер повертаються назад. Більшість опитаних виявили бажання поселитися в тій самій області, де проживали до війни.
Дослідження проводили серед громадян віком від 18 років у період з 11 квітня по 6 травня 2022 року на пунктах пропуску через державний кордон України у Закарпатській області. Опитали 105 респондентів. Деякі результати наводяться у порівнянні з даними опитування громадян України, що виїжджали з країни у зв’язку з воєнними діями (опитування проводилося соціологічною службою Центру Разумкова на пунктах пропуску через державний кордон України у Закарпатській області, з 15 березня по 1 квітня 2022 року був опитаний 101 респондент).
Серед тих, хто виїжджав з України на початку збройної агресії, більше половини становили жителі Сходу та Півдня країни, їх кількість складає 51,5%. Також 45% опитаних проживали у центральних областях і лише 4% – жителі західних областей. Серед тих, хто повертається, більшість, а саме 69% – це жителі центральних областей – переважно Києва (35%) та Київської області (17%). 12% тих, що повертаються – жителі Східного регіону, 9% – Південного регіону та 10,5% – Західного регіону.
73% опитаних на кордоні респондентів зазначили, що після повернення в Україну планують поселитися в тій же області, де проживали до війни, у той же час 26%, переважно жителів Східного регіону, планують поселитися в іншій області, наприклад у Заході країни або на Київщині.
Серед українців, які зі вторгненням рф на територію України виїхали за кордон, і зараз повертаються назад, закономірно переважають жінки, таких серед опитаних 87%. Між тим, якщо серед тих, хто на початку війни виїжджав з країни, найбільшу кількість становили люди віком від 30 до 39 років, а це 37%, то серед тих, хто повертається, частка представників цієї вікової групи становить 25%. Скоріше за все це пов’язано з переважною наявністю неповнолітніх дітей у цієї вікової групи.