Як в Україні отримати лікарняний під час війни з російськими окупантами, – роз’яснення МОЗ
Війна, яка внесла корективи у всі сфери життя. Вплинули бойові дії з рашистами й на медичну сферу. Зокрема, українців хвилює питання щодо порядку оформлення листків непрацездатності саме під час війни. Відповідне роз'яснення опублікувало Міністерство охорони здоров'я України.
Щоб отримати лікарняний, в першу чергу необхідно звернутися за медичною допомогою. Якщо є тимчасова непрацездатність, то саме лікуючий лікар має сформувати відповідний медичний висновок в електронній системі охорони здоров’я. Після цього документ буде направлений до Електронного реєстру листків непрацездатності.
Якщо людина включена до Реєстру застрахованих осіб (тобто ви або ваш роботодавець сплачуєте відповідні внески), то в ЕРЛН сформується листок непрацездатності. Він буде доступний вам та вашому роботодавцю. Для незастрахованих осіб листки непрацездатності не формуються. Для таких городян медичний висновок від лікаря є документом, що підтверджує факт тимчасової непрацездатності.
При умові відсутності у лікуючого лікаря технічної можливості сформувати медичний висновок в електронній системі охорони здоров’я, то він має «відкрити» лікарняний у паперовій формі.
Крім того, МОЗ навело шляхи отримання виплат за листком непрацездатності. Так зокрема, роботодавець може опрацювати й здійснити відповідні виплати або допомогу по вагітності й пологах у встановленому порядку. Окрім того, отримати кошти можна при умові, якщо роботодавець не може опрацювати документи та подати заяву-розрахунок через бойові дії.
Зауважимо, якщо підприємство чи установа знаходяться не на території, де ведуться бойові дії, то відповідно немає перепон для формування заяви-розрахунку. Тобто роботодавець має призначити допомогу у визначені терміни незважаючи на воєнний стан. Для отримання виплат безпосередньо від Фонду соціального страхування України варто звернутися до будь-якого відділення.