Більшість українців, котрі мали роботу до війни, зараз не працюють, – опитування
23 березня стали відомі результати опитування населення України соціологічною групою «Рейтинг», метою якого було дослідити, як війна змінила звичне життя українців, їх готовність до адаптації у нових реаліях та плани на майбутнє. Зокрема, кожен другий українець вважає, що на відбудову країни після війни вистачить п’ять років та більше половини громадян готові підтримати відбудову фінансово або фізично. Також соціологи повідомляють, що з початком війни більше половини українців не працюють.
Дослідження проводилось 19 березня. Опитували населення України від 18 років і старше у всіх областях, крім тимчасово окупованих територій Криму та Донбасу. Загалом дослідили думки стосовно адаптації до війни близько 1 000 людей. Методом опитування було CATI (Computer Assisted Telephone Interviews – телефонні інтерв'ю з комп'ютера). В опитуванні порушили питання щодо економічного становища громадян України, їх готовності до адаптації у нових реаліях, змін у щоденній комунікації, надій та планів на майбутнє.
За результатами дослідження, більшість українців досить оптимістично налаштована на відновлення країни після війни – 51% вважає, що для цього вистачить п’ять років, 18% респондентів впевнені, що на це витратять до 10 років та 13% – до року.
Крім того, більше половини українців хочуть фінансово підтримати відбудову або піти працювати на будівництво. Абсолютна більшість (90%) вважає, що компенсувати економічні та інфраструктурні втрати України внаслідок війни має Росія.
Що стосується соціально-економічного стану, наразі 53% опитаних, що мали роботу до війни, зараз не працюють, 21% працюють віддалено або частково, ще 22% – працюють у звичному режимі, а лише 2% респондентів знайшли собі нову роботу. Внаслідок війни у кожного другого українця значно погіршилося економічне становище. 40% опитаних зазначають, що їх заощаджень вистачить лише на місяць. Лише у 18% громадян економічне становище не змінилось.
«Це показник не лише економічних проблем, а й соціально-психологічних. Робота – це не тільки економіка, це звичний спосіб життя, спілкування та взаємодія з іншими, структурованість часу, це стабілізує, надає впевненості, знижує тривогу та підвищує самооцінку. Значна частина громадян втратила таку підтримку і, ймовірно, отримала більш високий рівень дезадаптації», – зазначають у соціологи.
Додається, що такі економічні проблеми найбільше торкнулися жителів Сходу країни (74%), молоді до 35 років (60%) і тих, хто залишив своє місто (66%).
Під час опитування також торкнулися питання щодо планів українців на «життя після війни». Більше половини громадян планують подорожувати, а також навідати близьких та друзів. На другому місці стоїть професійний розвиток та здобуття нових знань.
Крім того, більше половини українців хочуть фінансово підтримати відбудову або піти працювати на будівництво. Абсолютна більшість (90%) вважає, що компенсувати економічні та інфраструктурні втрати України внаслідок війни має Росія.
Що стосується соціально-економічного стану, наразі 53% опитаних, що мали роботу до війни, зараз не працюють, 21% працюють віддалено або частково, ще 22% – працюють у звичному режимі, а лише 2% респондентів знайшли собі нову роботу. Внаслідок війни у кожного другого українця значно погіршилося економічне становище. 40% опитаних зазначають, що їх заощаджень вистачить лише на місяць. Лише у 18% громадян економічне становище не змінилось. «Це показник не лише економічних проблем, а й соціально-психологічних. Робота – це не тільки економіка, це звичний спосіб життя, спілкування та взаємодія з іншими, структурованість часу, це стабілізує, надає впевненості, знижує тривогу та підвищує самооцінку. Значна частина громадян втратила таку підтримку і, ймовірно, отримала більш високий рівень дезадаптації», – зазначають у соціологи. Додається, що такі економічні проблеми найбільше торкнулися жителів Сходу країни (74%), молоді до 35 років (60%) і тих, хто залишив своє місто (66%). Під час опитування також торкнулися питання щодо планів українців на «життя після війни». Більше половини громадян планують подорожувати, а також навідати близьких та друзів. На другому місці стоїть професійний розвиток та здобуття нових знань.