За відсутності державної підтримки театри в Кривому Розі розвиваються виключно завдяки підтримці міської влади
Згідно з рішенням Державної аудиторської служби України фінансування театрів з міського бюджету має припинитись. Проте міська влада не згодна та продовжує надавати зарплати колективам театрів та інших установ культури. Саме тому театри в Кривому Розі розвиваються виключно завдяки підтримці міста.
Відповідно до Закону України «Про театри і театральну справу» функціонування та доступність громадян до театрального мистецтва забезпечується через бюджетне фінансування державних та комунальних театрів. Проте в актах Державної аудиторської служби вказали, що виплата з міського бюджету зарплат співробітникам міських театрів та інших установ культури, а також оплата комунальних послуг цих установ є неправомірною. На думку державних перевіряючих, театри мають перейти на самоокупність – підвищити вартість квитків за відвідування вистав або закритися.
Результатами такої державної політики є значне скорочення у країні кількості муніципальних та державних театрів. Через відсутність фінансування, заклади культури мають вирішувати – існувати заради прибутку чи заради мистецтва.
Зазначимо, у Кривому Розі є три професійні муніципальні театри, що постійно розвиваються завдяки підтримці від міста. Через це у 2012 році театр імені Тараса Шевченка та «Академія руху» здобули високе знання академічних театрів. Окрім того, у закладах культури проводять реконструкції будівель, облаштовують малі сцени, купують обладнання – світлодіодні екрани, сучасну музичну апаратуру тощо.
«Кривий Ріг – це не тільки місто руди й металу, але й центр самобутньої культури, багатих традицій. Це результат роботи творчих колективів наших закладів культури та мистецтва. Сьогодні авторитет Кривбасу в культурному просторі держави підвищують більш ніж 2,5 тисячі працівників закладів культури. За відсутності державної підтримки, ми фінансували й надалі будемо фінансувати з міського бюджету криворізькі театри та інші заклади культури. Ми робимо це заради того, щоб криворіжці могли культурно відпочивати, розвиватися», – прокоментував в. о. міського голови Юрій Вілкул.
Міський театр ляльок також активно вдосконалюється. Незважаючи на пандемію коронавірусу, актори працювали в режимі онлайн у соцмережах, не зупиняючи творчу діяльність. З’явилися нові проєкти, нові форми спілкування з глядачем. У вересні цього року Криворізький театр ляльок взяв участь у III Відкритому театральному фестивалі Scene-Fest з виставою «Українські витинанки».
«Ми, звісно, дуже радіємо всім нагородам, а нагороди у нас кожен рік є. Це кожного разу новий крок уперед. Підтвердження майстерності нашого колективу в тому, що у нашому театрі глядачі завжди є. Все це стало можливо, тому що місто фінансує театр, підтримує культуру, без цього театр закрився б, актори втратили б роботу, а глядачі – можливість відвідувати вистави та розвиватися. За відсутності державної підтримки театри в Кривому Розі розвиваються виключно завдяки підтримці міської влади», – зауважила директорка-художня керівниця Криворізького міського театру ляльок Світлана Михайлова.
Поміж тим, у місті активно розвивається фестивальний рух – проводять більше 30 конкурсів і фестивалів різних жанрів та напрямків. За останні роки за підтримки міської влади стартували вісім нових творчих конкурсів. Серед них найбільш популярними є Всеукраїнський фестиваль козацької пісні, Всеукраїнський фестиваль дитячої та юнацької творчості «Срібне джерельце», міський відкритий фестиваль зі спортивно-бальних танців на Кубок міського голови, фестиваль духових оркестрів «Криворізькі сурми» та багато інших.