Вгору
    Онлайн трансляція
    Програма передач

    Останні відео

    Назад до програми передач

    Попередні випуски

    Результати пошуку

    Яких цін на продукти очікувати українцям у вересні - думка експерта

    17 Серпня 2021 , 13:15 Поділитися

    Експерти прогнозують з настанням осені збільшення цін на продукти харчування. Мінекономіки таке зростання пояснює, ґрунтуючись на двох факторах: цінами на зовнішньому ринку і невизначеністю через хвилю пандемії, що насувається. Про перспективи для покупців дав інтерв'ю економічний експерт на базі платформи Голос.юа – Всеволод Степанюк.

    «Ціни до зростання штовхає ряд факторів. Перше – це те, що більша частина врожаю і продуктів харчування в Україні експортується. Саме зовнішні ціни є орієнтиром для всіх наших виробників. Адже жоден виробник не продасть всередині країни дешевше, ніж це коштує в світі. Ось тому ми і отримуємо ціни вище світових. Тому що виробник продає нам за світовою ціною, плюс ще націнка дистриб'юторів, логістика», - акцентував експерт.

    Також, за словами Всеволода Степанюка, через ковідну кризу західні країни для підтримки своїх економік, грубо кажучи «надрукували» багато грошей, що призвело до світової інфляції і як наслідок - подорожчання цін на продукти харчування.

    Ще одна складова - енергоресурси - електроенергія, газ, які також постійно дорожчають. Наприклад, у вартість хліба і цукру майже на половину закладена вартість газу. «Ну і як вишенька на торті. Це легко прораховується на математичних моделях - збіднення населення впливає на зростання цін. Тому що на бідного ніхто не розраховує, а сегмент нормального покупця різко скорочується. Кількість продажів скорочується і, відповідно, зростає ціна. Тобто, чим менше продавець може продати товару, тим вище він ставить ціну, тому що він повинен вести бізнес і платити за рахунками», – підсумував економіст.

    Що стосується змін цін на конкретні продукти, тут Всеволод Степанюк заявив, що через неврожай цукру, який приблизно на 35% менше, ніж в минулому році, ціна на нього буде вище. Не кажучи вже про вартість газу і добрива, необхідних для його виробництва. Тому – ціна на цукор буде зростати.

    Щодо врожаю пшениці за цей рік, то він прогнозується на рівні 29 мільйонів тонн, але для потреб України потрібно 9 мільйонів тонн. А решта буде продана на зовнішньому ринку, і ціни на хліб, швидше за все знижені не будуть. Овочі і фрукти, варіюються на нашому ринку переважно в залежності від сезонного фактора. М'ясо птиці, як найпопулярніший продукт серед українців, дешевшати не буде. Це пов'язано з тим, що не знизиться ціна на корми - сою, пшеницю, кукурудзу.

    Економіст помітив, що за часів Радянського Союзу в нашій країні виробляли в 10 разів більше молока і все одно на полицях був його дефіцит. Зараз же, коли молока в Україні виробляється в 10 разів менше, на полицях ми бачимо масову велику кількість нібито молочних продуктів. «Така ситуація склалася через те, що Україна перетворюється на абсолютно аграрну «латифундію», де вигідно виробляти тільки рослинні продукти на великих площах з низькою доданою вартістю. І, відповідно, ми підписали такі угоди в СОТ (Світовій організації торгівлі) та з Євросоюзом, що ми фактично не можемо нормально розвивати свою м'ясо-молочну промисловість. Скрізь в ЄС така галузь сильно дотується державою. Іноді до 70% його собівартості. Україна, за договором з Євросоюзом, не має права цього робити. Відповідно виробник ЄС і України знаходиться в нерівних умовах », - підкреслив пан Степанюк.

    Також негативними наслідками вступу України до СОТ стали індивідуальні домовленості, які підписали при вступі в організацію з 2004 року. Вони існують для всіх країн-членів і для всіх вони різні: «Якщо в світі зростає ціна, у нас вона росте автоматично. Якщо в світі ціна падає, у нас вона не падає ні в якому разі. Користь від таких домовленостей тільки для аграрних олігархів, для банкірів, які більше заробляють. А не для простих українців-споживачів, які мають від цього високі ціни».

    Крім вище сказаного, ринок землі, який «слуги» запустили в цьому році, спричинить за собою тотальне подорожчання аграрної продукції. Оскільки за рік, з тих пір як був прийнятий цей закон про відкриття ринку землі, капітальні інвестиції в сільське господарство зменшилися на 47%. Люди перестали вкладати в розвиток аграрного бізнесу, а намагатимуться заробити на продажу землі. Тому що на податки на землю, на обслуговування техніки потрібно витрачати кошти, а простіше збагатитися на продажу.

    Теги
    • #продукти
    • #ціни