Вгору
    Онлайн трансляція
    Програма передач

    Останні відео

    Назад до програми передач

    Попередні випуски

    Результати пошуку

    «Малозабезпечені громадяни в наступному році будуть жити ще бідніше, ніж в цьому», - економіст про проєкт бюджету на 2022

    20 Вересня 2021 , 11:08 Поділитися

    На минулому тижні Кабмін затвердив і передав на розгляд до Верховної Ради проєкт держбюджету на 2022 рік. На головний фінансовий документ країни чекають тепер два читання. На медичну галузь в проекті держбюджету-2022 передбачено 197 млрд гривень. Це на 36 млрд більше, ніж в цьому році. 186 млрд гривень в 2022 році уряд пропонує виділити на освіту. Це на 17 млрд більше, ніж в цьому році, тобто педагогам і студентам варто розраховувати на підвищення зарплат і стипендій. Бюджет Пенсійного фонду в проєкт держбюджету на 2022 рік становить 531 млрд гривень, що на 31 млрд більше, ніж в поточному році. Більше на 11 з гаком мільярдів Кабмін заклав і на грошове забезпечення українських військових, адже майже 6% ВВП в 2022 році передбачено на сектор безпеки та оборони. Це тільки основні показники, які розраховує отримати Кабмін щодо скарбниці. Такий розподіл фінансів прокоментував економіст Віктор Скаршевський на базі платформи «Голос.юа».

    Згідно з документом, дефіцит держбюджету складе 3,5%, зростання ВВП - 3,8%, інфляція - 6,2%, середня зарплата - 15 258 гривень, курс гривні до долара США - 28,6-28,7 гривень. На думку експерта Growford Institute Віктора Скаршевського, проєкт бюджету на наступний рік, це проєкт бідної аграрної, сировинної країни, в якій бідність продовжить розвиватися без перегляду ситуації в кращу сторону.

    Як приклад експерт навів кошти, передбачені на соцзабезпечення. Мова йде про закладену суму приблизно в 320 млрд грн. При тому, що Кабмін зазначив, що, в порівнянні з попереднім роком, фінансування збільшиться приблизно на 7 млрд грн. Але Віктор Скаршевський тут же парирував це питання - збільшення в процентному співвідношенні не перевищує 3%. А інфляцію Кабмін на наступний рік запланував на рівні 6% як мінімум. Тоді про яке збільшення фінансування цієї галузі може йти мова, якщо цей, хоч і невеликий «+», в бюджеті на соцзабезпечення відразу ж з'їсть інфляція. «Це означає, що реальні витрати, з урахуванням інфляції, на соцзахист і соцзабезпечення у 2022 році будуть нижчими, ніж у цьому році. А це означає, що люди, які отримують виплати з бюджету, будуть отримувати в реальному обчисленні менше, ніж в цьому році. Тобто йде скорочення реальних соціальних витрат», - підкреслив Віктор Скаршевський.

    Також він вважає, що сам показник інфляції сильно занижений. Для розуміння варто поглянути на показники цього року. Коли Кабмін планував до кінця цього року показник інфляції 7,3%, але вона вже станом на вересень досягла 10%. «Тобто виходить, що соціально незахищені громадяни, згідно з цим проєктом бюджету, в 2022 році будуть жити бідніше, ніж в 2021», - резюмував економіст щодо цієї статті витрат держскарбниці.

    Ще один ключовий показник - прожитковий мінімум. Тому що до нього прив'язані всі соціальні виплати: для малозабезпечених, одиноких матерів, мінімальна пенсія. Планується, що з 1 січня 2022 він становитиме 2 393 грн, з 1 липня 2 508 грн, а з 1 грудня 2022 року - 2 586 грн. Віктор Скаршевський обурився, що в проекті бюджету закладається прожитковий мінімум в 2-2,5 рази нижче, ніж фактичний прожитковий мінімум, який також розраховує Міністерство соцполітики. «Якщо порівняти навіть з липневим фактичним прожитковим мінімумом за 2021 рік, то він склав (з урахуванням обов'язкових платежів) практично 5000 грн. А на кінець 2022 року в бюджеті планується Міністерством соцполітики в два рази менше, ніж є вже зараз. А якщо враховувати, що фактичний прожитковий мінімум також зростає, то в 2,5 рази нижче закладений прожитковий мінімум, ніж він повинен бути насправді. Це означає, що всі інші виплати малозабезпеченим, ті ж виплати одиноким матерям, занижені урядом в 2-2,5 рази. У мене складається таке враження від цього проєкту бюджету, що уряд і міністерство свідомо занижують соціальні показники, щоб економити на найбідніших», - розповів експерт-економіст.

    Крім іншого Віктор Скаршевський підсумував, що на субсидії також буде виділено менше коштів, ніж в нинішньому році. Приблизно на 3 млрд грн: «Тарифи ростуть, з 1 травня 2022 роки знову збираються підвищити тарифи на електроенергію, швидше за все зростуть ціни і на природний газ для населення. Але, не дивлячись на підвищення тарифів в цьому році і наступному, знижується обсяг субсидій. А значить будуть рости борги населення за комуналку. А також ця тенденція свідчить про те, що уряд збирається ще більше посилити правила отримання субсидій населенням».
    Швидше за все також в наступному році буде переглянуте податкове навантаження в бік збільшення - підсумував Віктор Скрашевскій. Також він спрогнозував, що між першим і другим читанням проєкт бюджету на 2022 рік зазнає мінімальних змін. Дефіцит практично не зміниться, а дохідна і видаткова частина зміниться приблизно на 2-3% від закладених значень.

    Теги
    • #держбюжет