Незважаючи на жалюгідний стан української економіки, в цьому році дефолту не буде - думка експерта
Україна і Міжнародний валютний фонд (МВФ) як і раніше знаходяться в процесі дискусій з приводу програми Stand-by. Це програма кредитування від МВФ для України на суму 5 млрд доларів США, яку підписали в червні минулого року. Дискусії зосереджені навколо виділення другого траншу для нашої країни. Раніше від Мінфіну надходили повідомлення, що черговий транш від МВФ очікується у вересні. Але для його отримання фонд вимагає реформ в області боротьби з корупцією, незалежності Національного банку України. Про ситуацію з МВФ говорили експерти в рамках прес-конференції на платформі Голос.юа.
Ігор Чаленко, глава Центру аналізу та стратегій, вважає - проблема в тому, що МВФ досі відмовляє в перерахуванні траншу Україні, швидше за все полягає не в невиконанні умов, прописаних у Меморандумі з МВФ. Виною всьому нові проблеми в переговорному процесі, які стосуються дії нашої влади і не були скоординовані з Фондом. Це і ринок газу, ситуація з компанією НАК «Нафтогаз», питання з підняттям тарифу на електроенергію для населення, що повис у повітрі. На думку Ігоря Чаленка: «Також є питання щодо судової реформи. Ми бачимо, як зараз розкритикований законопроект 3711-д і послами G-7 та іншими представниками наших зовнішніх партнерів. Навіть якщо говорити про структурні маяки, під якими ми підписувалися в минулому році, то навіть до них є ряд питань. Наприклад, аудит ковід-фонду. Якщо в Меморандумі з МВФ було зазначено, що він повинен проводитися за участю незалежних аудиторів, то за фактом у нас його провели силами Міністерства фінансів і Держаудитслужби, яка йому підпорядковується».
У підсумку експерт вважає, що зараз відносини МВФ з Україною навіть відкотилися трохи назад. Але якщо все ж рішення приймуть на нашу користь, то транш обіцяно не раніше вересня, а значить за фактом гроші надійдуть в країну не раніше жовтня.
Віктор Скаршевський - економіст, експерт Growford Institute вважає, що незалежно від того, чи виконає Україна вимоги МВФ за програмою Stand-by чи ні - більше 2,7 млрд доларів вона все ж отримає. Тому що МВФ прийняв рішення виділити додаткові кошти всім членам МВФ за програмою допомоги для боротьби з пандемією коронавируса. «Дефолту в цьому році не буде. З грошима МВФ або без грошей МВФ. Тому що валютної ліквідності, незважаючи на жалюгідний стан української економіки, в цьому році вистачає. А ось у кого може бути дефолт і він вже відбувається, так це в українських громадян з-за різкого підвищення житлово-комунальних тарифів. На перший погляд - а до чого тут МВФ? А при тому, що саме в Меморандумах з МВФ записано, що необхідні так звані ринкові ціни на житлово-комунальні послуги, в тому числі і на газ. Ринкова ціна в понятті МВФ і в понятті нашої влади - це імпортний паритет. Ціна газу на біржі + доставка в Україну», - підкреслив економіст.
На сьогоднішній день, за інформацією пана Скаршевського, так звана ринкова ціна блакитного палива для нашої країни становить майже 14 гривень на кордоні з Україною, включаючи ПДВ за кубометр. І це ще без доставки до споживача - в результаті вийде 16 гривень остаточна ціна для громадян. Однією з причин такої високої ціни Віктор Скаршевський назвав - низькі запаси блакитного палива в європейських газосховищах, російський «Газпром», який неохоче поставляє його в Європу для поповнення, а також - досить холодна зима. І це враховуючи, що в нашій країні працює державне підприємство «Укргазвидобування», яке продає НАК «Нафтогаз» блакитне паливо по дві з гаком гривні, а ринкова ціна - майже 14 гривень.
«Чи потрібен транш від МВФ? На таких умовах, як прописано в Меморандумі з МВФ, можу відповісти, що ні. Ще українська влада взяла на себе зобов'язання не знижувати податки, фіскалізувати малий бізнес, скоротити субсидії, зменшити соціальні виплати - для того, щоб зменшити дефіцит бюджету. Це ті обмеження, які ставлять хрест на активній промисловій політиці і справедливому соціальному захисті. Саме так відбувається реалізація Меморандуму з МВФ», - підсумував Віктор Скаршевський.
«Гроші МВФ - це мертві гроші. Вони, як правило, не йдуть на фінансування бюджету. Вони йдуть для підтримки прибутковості фінансових спекулянтів. Тобто в резерви «Нацбанку», які він почне продавати, якщо курс долара почне валитися. Хто на цьому заробить? Ясна річ - це ті, хто давав кредити Україні. А умови, які висуваються для кредитування МВФ, дійсно вбивають українську промисловість. А відповідно - мертві гроші вбивають економіку», - вважає Всеволод Степанюк, експерт з політичних та економічних питань.