Вгору
    Онлайн трансляція
    Програма передач

    Останні відео

    Назад до програми передач

    Попередні випуски

    Результати пошуку

    Яких цифр чекати українцям в платіжках в прийдешньому опалювальному сезоні, - експерти

    6 Вересня 2021 , 11:51 Поділитися

    З приходом осені українці почали замислюватися про наближення опалювального сезону, в якому експерти вже пророкують підвищення тарифів на комуналку, газ і сумнівну регуляцію Кабміном тарифу на електроенергію. Скільки заплатять українці і якими будуть нові квитанції, обговорювали економісти на прес-конференції на базі платформи «Голос.юа».

    Доктор економічних наук Олексій Плотніков підкреслив, що ті макроекономічні показники, які зафіксовані на початок осені, хоч і демонструють позитивні чинники, це стосується зростання ВВП, але все ж є так би мовити компенсаційними відносно падіння ВВП в минулому кварталі і ВВП кінця минулого року. Що ж стосується інфляції, то, за його прогнозами, вона, швидше за все, перевищить показник в 10%. «Це абсолютно не те, що прогнозував і Національний банк, і Кабінет міністрів. Там було до восьми відсотків. Там були мажорні показники про те, що в майбутньому році ми вийдемо на 5%. Також за всіма законами, коли інфляція найбільш відчутно впливає на товари першої необхідності, ніж на товари тривалого користування, то це завдає відбиток на добробут найменш захищених верств населення. Якщо дивитися на зростання зарплат і пенсій, то давайте також подивимося паралельно на зростання споживчих цін і на зростання тарифів», - підкреслив експерт. Адже приблизно 50-54% доходу українці витрачають на продукти харчування, в ЄС ці показники в два або навіть три рази нижчі. Тому про задоволення якихось інших потреб в нашій країні поки що мова не йде, а пишатися Кабміну підвищенням зарплат - немає сенсу.

    Також спостерігається процес скорочення видачі субсидій. Крім того, неминучий ріст тарифів. «І те, що РНБО прийшла до висновку зафіксувати тарифи на електроенергію, це не означає, що це буде довго. Тарифи ж не розвернулися в своєму зростанні, а тільки призупинилися. Те ж саме стосується тарифів на обігрів, газ, гарячу воду», - вважає Олексій Плотніков. Крім того, так зване зниження тарифу на електрику економісти і зовсім назвали маніпулятивним. Адже про яке зниження може йти мова, якщо спочатку скасували пільговий тариф в 0,9 грн, підняли ціну для всіх до 1,68 грн, а тепер нібито знижують до 1,44 грн.

    Андрій Павловський, експерт з соціальних питань, спрогнозував ситуацію з тарифоутворенням в прийдешньому сезоні: «Влада вже анонсувала те, як вона готується до опалювального сезону. Зокрема, чиновники заявляли, що на опалення варто очікувати зростання тарифів від 30 до 50%. Але ж це тільки один рядок в платіжці. На жаль, буде продовжувати зростання і ціна на газ. Вже зараз по кількох областях ціна за куб досягає 10 гривень. І тенденція до початку опалювального сезону вельми плачевна». Експерт повідомив, що підвищення ціни на блакитне паливо спричинить за собою подорожчання гарячої води, приблизно на 30-40%.

    Крім того, за словами Андрія Павловського, сума в бюджеті країни, розрахована на виплату субсидій, вже закінчилася і треба терміново вносити зміни до бюджету, перекидаючи кошти з однієї статті витрат на іншу, тому що грошей на субсидії до кінця року не вистачить. «Може якраз в зв'язку з цим ще 1 травня, завчасно, уряд прийняв зміну, якою посилив умови для видачі субсидій. А до чого це призвело - згідно з офіційною статистикою, станом на 2017 рік в нашій країні близько 7 млн домогосподарств отримували субсидію, а на кінець весняного опалювального сезону 2021 року таких залишилося 3 млн. А зараз після перевірок за процедурою, прийнятою в травні, підтверджено право на отримання субсидії двом мільйонам українських родин», - обурився Андрій Павловський.

    Дмитро Марунич, співголова Фонду енергетичних стратегій, пояснив логіку формування тарифу на електроернегрію, який скоро вступить в силу - 1,44 грн. За словами експерта, він не так вже й економічно обґрунтований: «Таким чином порахували, що «Енергоатом» може отримати додаткові гроші, які дозволять поліпшити його економіку. Все. Ніякого іншого економічного обґрунтування тарифу 1,44 грн не існує. Тому «Енергоатом» планує з жовтня отримувати виручки приблизно 6 млрд грн в місяць. У минулому опалювальному сезоні було 3,5 млрд грн в місяць. Це дозволить поліпшити фінансове становище компанії, яке зараз залишається складним».

    Також Дмитро Марунич розповів, що в зв'язку з «рознарядкою», спущеною з Офісу Президента - різницю між минулорічним тарифом на тепло і тарифом нинішнього року, доведеться компенсувати місцевій владі з місцевих бюджетів. «Спущено з Офісу Президента було місцевим органам влади, яким вже передали до компетенції формування тарифів на тепло, якесь розпорядження - не підвищувати тариф по відношенню до минулого опалювального сезону. У торішньому тарифі на тепло ціна газу була з урахуванням 5,8 грн за куб з ПДВ. Зараз «Нафтогаз» підписує договори з ціною більше 7 грн за куб. І різниця об'єктивно вимагає підвищення тарифу на тепло. Офіс Президента при цьому вимагає не підвищувати тариф. І якщо це буде реалізовано, то це все буде перекладатися на бюджет місцевих громад», - розповів пан Марунич. Тобто, за словами експерта, різницю в тарифі доведеться компенсувати з міських бюджетів. А це спричинить за собою логічне скорочення витрат на соціалку, освіту, харчування в школах, розвиток міського господарства та інші витрати місцевої скарбниці. Ну або, за словами економіста, місцеві ради, через підконтрольні їм компанії теплокомуненерго, змушені будуть маніпулювати з платіжками, щоб зібрати більше грошей з кінцевого споживача.

    Теги
    • #теплові лічильники
    • #газ
    • #тепломережа